kbd 1.08 - en to gr translation catalogue (52 entries)

en: unknown charset %s - ignoring charset request
gr: άγνωστο σύνολο χαρακτήρων %s - η αίτηση αγνοήθηκε

en: Symbols recognized by %s:
    (numeric value, symbol)
gr: Σύμβολα αναγνωρισμένα από %s:
    (αριθμητική τιμή, σύμβολο)

en: Plain scancodes xx (hex) versus keycodes (dec)
gr: Απλοί κωδικοί σάρωσης xx (hex) και οι αντίστοιχοι κωδικοί πλήκτρων (dec)

en: 0 is an error; for 1-88 (0x01-0x58) scancode equals keycode
gr: 0 είναι ένα σφάλμα; για 1-88 (0x01-0x58) ο κωδικός σάρωσης ισούται με τον κωδικό πλήκτρου

en: Typematic Rate set to %.1f cps (delay = %d ms)
gr: Ο ρυθμός επανάληψης ρυθμίστηκε σε %.1f cps (καθυστέρηση = %d ms)

en: Cannot open /dev/port
gr: Αδυναμία ανοίγματος του /dev/port

en: %s from %s
gr: %s από %s

en: impossible: not meta?
gr: αδύνατον: δεν είναι meta;

en: keycode range supported by kernel:           1 - %d
gr: περιοχή των keycode που υποστηρίζεται απο τον πυρήνα:           1 - %d

en: max number of actions bindable to a key:         %d
gr: μέγιστος αριθμός ενεργειών αποδοτέων σ' ένα πλήκτρο:       %d

en: ranges of action codes supported by kernel:
gr: περιοχές κωδικών ενέργειας που υποστηρίζονται από τον πυρήνα:

en: number of function keys supported by kernel: %d
gr: αριθμός πλήκτρων λειτουργιών υποστηριζομένων απ' τον πυρήνα : %d

en: max nr of compose definitions: %d
gr: μέγιστος αριθμός συνθέτων προσδιορισμών: %d

en: 
    The following synonyms are recognized:
gr: 
    Τα παρακάτω συνώνημα αναγνωρίστηκαν:

en: %-15s for %s
gr: %-15s για %s

en: 
    Recognized modifier names and their column numbers:
gr: 
    Ονόματα αναγνωρισμένων μετατροπέων και οι αριθμοί τους στήλης :

en: %s: Bad end of range (0x%x)
gr: %s: Εσφαλμένο πέρας περιοχής (0x%x)

en: Cannot write font file header
gr: Αδυναμία εγγραφής της επικεφαλίδας του αρχείου γραμματοσειράς

en: Cannot write font file
gr: Δε μπορώ να γράψω στο αρχείο της γραμματοσειράς

en: This file contains 3 fonts: 8x8, 8x14 and 8x16. Please indicate
    using an option -8 or -14 or -16 which one you want loaded.
gr: Αυτό το αρχείο περιέχει 3 γραμματοσειρές: 8x8, 8x14 και 8x16. Παρακαλώ
    υποδείξτε με τις επιλογές -8 ή -14 ή -16 ποια θέλετε.

en: You asked for font size %d, but only 8, 14, 16 are possible here.
gr: Ζητήσατε μέγεθος γραμματοσειράς %d, αλλά μόνον 8, 14, 16
    είναι δυνατόν εδώ.

en: Old mode: %dx%d  New mode: %dx%d
gr: Παλαιά κατάσταση: %dx%d  Νέα κατάσταση: %dx%d

en: Old #scanlines: %d  New #scanlines: %d  Character height: %d
gr: Παλαιές #scanlines: %d  Νέες #scanlines: %d  Ύψος χαρακτήρα: %d

en: resizecons: the command `%s' failed
gr: resizecons: αποτυχία εντολής `%s'

en: resizecons: don't forget to change TERM (maybe to con%dx%d or linux-%dx%d)
gr: resizecons: μή ξεχνάτε την αλλαγή του TERM (ίσως σε con%dx%d ή linux-%dx%d)

en: resizecons:
    call is:  resizecons COLSxROWS  or:  resizecons COLS ROWS
    or: resizecons -lines ROWS, with ROWS one of 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60
gr: resizecons:
    η κλήση είναι:  resizecons ΣΤΗΛΕΣxΓΡΑΜΜΕΣ  ή:  resizecons ΣΤΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ
    ή: resizecons -lines ΓΡΑΜΜΕΣ, με ΓΡΑΜΜΕΣ μία από 25, 28, 30, 34, 36, 40, 44, 50, 60

en: resizecons: cannot get I/O permissions.
gr: resizecons: αδύνατη η λήψη δικαιωμάτων I/O.

en: usage: screendump [n]
gr: χρήση: screendump [n]

en: error reading scancode
gr: σφάλμα ανάγνωσης κωδικού σάρωσης

en: code outside bounds
gr: κωδικός εκτός ορίων

en: on
gr: ενεργό

en: off
gr: ανενεργό

en: Current default flags:
gr: Τρέχουσα προεπιλογή σημαιών:

en: Current flags:
gr: Τρέχουσες σημαίες:

en: Current leds:
gr: Τρέχουσες φωτοδίοδοι:

en: Old default flags:
gr: Παλαιά προεπιλογή σημαιών:

en: New default flags:
gr: Νέα προεπιλεγή σημαιών:

en: Old flags:
gr: Παλαιές σημαίες:

en: New flags:
gr: Νέες σημαίες:

en: Old leds:
gr: Παλαιές φωτοδίοδοι:

en: New leds:
gr: Νέες φωτοδίοδοι:

en: old state:
gr: παλαιά κατάσταση:

en: new state:
gr: νέα κατάσταση:

en: ?UNKNOWN?
gr: ;ΑΓΝΩΣΤΟ;

en: kb mode was %s
gr: Η κατάσταση kb ήταν %s

en: [ if you are trying this under X, it might not work
    since the X server is also reading /dev/console ]
gr: [ αν το προσπαθείτε στα Χ, ίσως να μη δουλεύει
    αφού κι ο εξυπηρετητής Χ διαβάζει επίσης το /dev/console ]

en: caught signal %d, cleaning up...
gr: ελήφθη το σήμα %d, καθαρισμός...

en: 
    Press any keys - Ctrl-D will terminate this program
gr: 
    Πατήστε οιαδήποτε πλήκτρα - Ctrl-D θα τερματίσει το πρόγραμμα

en: press any key (program terminates 10s after last keypress)...
gr: πατήστε ένα πλήκτρο (το πρόγραμμα τερματίζεται 10s μετά τελευταίο πάτημα)..

en: release
gr: απελευθέρωση

en: press
gr: πάτημα

en: keycode %3d %s
gr: κωδικός πλήκτρου %3d %s
