cracklib 2.9.6 - en to cs translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
cs: je založeno na vašem uživatelském jménu

en: it is based upon your password entry
cs: je založeno na záznamu účtu

en: it is derived from your password entry
cs: je odvozené z vašeho záznamu účtu

en: it is derivable from your password entry
cs: je odvoditelné ze záznamu účtu

en: it's derivable from your password entry
cs: je odvoditelné ze záznamu účtu

en: you are not registered in the password file
cs: nejste zaneseni v souboru hesel

en: it is WAY too short
cs: je PŘÍLIŠ krátké

en: it is too short
cs: je příliš krátké

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
cs: neobsahuje dostatečný počet ODLIŠNÝCH znaků

en: it is all whitespace
cs: vše jsou pouze mezery

en: it is too simplistic/systematic
cs: je příliš jednoduché nebo systematické

en: it looks like a National Insurance number.
cs: vypadá jako rodné číslo.

en: it is based on a dictionary word
cs: je založeno na slovu ze slovníku

en: it is based on a (reversed) dictionary word
cs: je založeno na (obráceném) slově ze slovníku

en: error loading dictionary
cs: chyba při načítání slovníku
