cracklib 2.9.6 - en to de translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
de: Es basiert auf Ihrem Benutzernamen

en: it is based upon your password entry
de: Es basiert auf Ihrem Passwort-Eintrag

en: it is derived from your password entry
de: Es wird von Ihrem Passwort-Eintrag abgeleitet

en: it is derivable from your password entry
de: Es kann von Ihrem Passwort abgeleitet werden

en: it's derivable from your password entry
de: Es kann von Ihrem Passwort abgeleitet werden

en: you are not registered in the password file
de: Sie sind nicht in der passwd-Datei eingetragen

en: it is WAY too short
de: Es ist VIEL zu kurz

en: it is too short
de: Es ist zu kurz

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
de: Es enthält nicht genug unterschiedliche Zeichen

en: it is all whitespace
de: Es besteht nur aus Leerzeichen

en: it is too simplistic/systematic
de: Es ist zu einfach/systematisch

en: it looks like a National Insurance number.
de: Es schaut nach einer Versicherungsnummer aus.

en: it is based on a dictionary word
de: Es basiert auf einem Wörterbucheintrag

en: it is based on a (reversed) dictionary word
de: Es basiert auf einem (umgekehrten) Wörterbucheintrag

en: error loading dictionary
de: Fehler beim Laden des Wörterbuchs
