cracklib 2.9.6 - en to el translation catalogue (14 entries)

en: it is based on your username
el: είναι βασισμένο στο όνομα χρήστη

en: it is based upon your password entry
el: είναι βασισμένο στην εισαγωγή κωδικού

en: it is derived from your password entry
el: συνάγεται από την εισαγωγή κωδικού

en: it is derivable from your password entry
el: συνάγεται από την εισαγωγή κωδικού

en: it's derivable from your password entry
el: συνάγεται από την εισαγωγή κωδικού

en: you are not registered in the password file
el: δεν είστε καταχωρημένοι στο αρχείο συνθηματικών

en: it is WAY too short
el: είναι ΠΟΛΥ μικρό

en: it is too short
el: είναι πολύ μικρό

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
el: δεν περιέχει αρκετούς ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ χαρακτήρες

en: it is all whitespace
el: είναι κενό

en: it is too simplistic/systematic
el: είναι πολύ απλό/συστηματικό

en: it looks like a National Insurance number.
el: μοιάζει με αριθμό Ταυτότητας ή Τηλεφώνου

en: it is based on a dictionary word
el: βασίζεται σε λήμμα λεξικού

en: it is based on a (reversed) dictionary word
el: βασίζεται σε (ανάστροφο) λήμμα λεξικού
