cracklib 2.9.6 - en to fi translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
fi: pohjautuu käyttäjänimeesi

en: it is based upon your password entry
fi: pohjautuu salasanaasi

en: it is derived from your password entry
fi: on johdettavissa salasanastasi

en: it is derivable from your password entry
fi: se on johdettavissa salasanastasi

en: it's derivable from your password entry
fi: se on johdettavissa salasanastasi

en: you are not registered in the password file
fi: sinua ei ole rekisteröity salasana-tiedostossa

en: it is WAY too short
fi: on AIVAN liian lyhyt

en: it is too short
fi: on liian lyhyt

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
fi: ei sisällä tarpeeksi ERILAISIA merkkejä

en: it is all whitespace
fi: kokonaan välilyöntiä

en: it is too simplistic/systematic
fi: on liian yksinkertainen/järjetelmällinen

en: it looks like a National Insurance number.
fi: näyttää National Insurance -numerolta.

en: it is based on a dictionary word
fi: pohjautuu sanakirjan sanaan

en: it is based on a (reversed) dictionary word
fi: pohjautuu (käännettyyn) sanakirjan sanaan

en: error loading dictionary
fi: virhe sanakirjaa ladatessa
