cracklib 2.9.6 - en to fur translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
fur: e je basade sul to non utent

en: it is based upon your password entry
fur: e je basade su la vuestre password regjistrade

en: it is derived from your password entry
fur: e derive de vuestre password regjistrade

en: it is derivable from your password entry
fur: si pues derivâ de vuestre password regjistrade

en: it's derivable from your password entry
fur: si pues derivâ de vuestre password regjistrade

en: you are not registered in the password file
fur: no tu sês regjistrât tal file des password

en: it is WAY too short
fur: e je UNE VORE masse curte

en: it is too short
fur: e je masse curte

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
fur: no conten vonde caratars DIFERENTS

en: it is all whitespace
fur: e je fate dome di spazis

en: it is too simplistic/systematic
fur: e je masse semplice/sistematiche

en: it looks like a National Insurance number.
fur: e semee un numar di Previdence Sociâl.

en: it is based on a dictionary word
fur: e je basade suntune peraule di dizionari

en: it is based on a (reversed) dictionary word
fur: e je basade suntune peraule dal dizionari al contrari

en: error loading dictionary
fur: erôr tal cjariâ il dizionari
