cracklib 2.9.6 - en to hi translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
hi: यह आपके उपयोक्ता नाम पर आधारित है

en: it is based upon your password entry
hi: यह आपकी कूटशब्द प्रविष्टि पर आधारित है

en: it is derived from your password entry
hi: यह आपकी कूटशब्द प्रविष्टि से निकला हुआ है

en: it is derivable from your password entry
hi: यह आपकी कूटशब्द प्रविष्टि से निकलने योग्य है

en: it's derivable from your password entry
hi: यह आपकी कूटशब्द प्रविष्टि से निकलने योग्य है

en: you are not registered in the password file
hi: आप कूटशब्द फ़ाइल में पंजीकृत नहीं हैं

en: it is WAY too short
hi: यह बहुत ही छोटा है

en: it is too short
hi: यह बहुत छोटा है

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
hi: इसमें पर्याप्त मात्रा में भिन्न वर्ण समाहित नहीं हैं

en: it is all whitespace
hi: यह पूरी तरह से खाली स्थान है

en: it is too simplistic/systematic
hi: यह काफी सरल/क्रमबद्ध है

en: it looks like a National Insurance number.
hi: यह राष्ट्रीय बीमा संख्या की तरह दिखता है.

en: it is based on a dictionary word
hi: यह शब्दकोश के शब्द पर आधारित है

en: it is based on a (reversed) dictionary word
hi: यह शब्दकोश के शब्द (विलोम) पर आधारित है

en: error loading dictionary
hi: शब्दकोश लोड करने में त्रुटि
