cracklib 2.9.6 - en to id translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
id: ini berbasis pada nama Anda

en: it is based upon your password entry
id: ini berbasis pada entri kata sandi Anda

en: it is derived from your password entry
id: ini diturunkan dari entri kata sandi Anda

en: it is derivable from your password entry
id: ini dapat diturunkan dari entri kata sandi Anda

en: it's derivable from your password entry
id: ini dapat diturunkan dari entri kata sandi Anda

en: you are not registered in the password file
id: Anda tidak terdaftar dalam berkas kata sandi

en: it is WAY too short
id: ini KETERLALUAN pendeknya

en: it is too short
id: ini terlalu pendek

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
id: ini tidak memuat cukup karakter yang BERBEDA

en: it is all whitespace
id: ini semua keluarga spasi

en: it is too simplistic/systematic
id: ini terlalu sederhana/sistematis

en: it looks like a National Insurance number.
id: ini tampak seperti nomor Asuransi Nasional.

en: it is based on a dictionary word
id: ini berbasis pada kata kamus

en: it is based on a (reversed) dictionary word
id: ini berbasis pada kata kamus (terbalik)

en: error loading dictionary
id: galat saat memuat kamus
