cracklib 2.9.6 - en to ja translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
ja: パスワードファイルはユーザー名に基づいています

en: it is based upon your password entry
ja: パスワードエントリに基づいています

en: it is derived from your password entry
ja: パスワードエントリから引き出されています

en: it is derivable from your password entry
ja: パスワードエントリから引き出せます

en: it's derivable from your password entry
ja: パスワードエントリから引き出せます

en: you are not registered in the password file
ja: パスワードファイルで登録されていません

en: it is WAY too short
ja: あまりにも短かすぎます

en: it is too short
ja: 短かすぎます

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
ja: 異なる文字が十分に含まれていません

en: it is all whitespace
ja: すべて余白です

en: it is too simplistic/systematic
ja: 単純/系統的すぎます

en: it looks like a National Insurance number.
ja: 国民保険番号のように見えます。

en: it is based on a dictionary word
ja: 辞書の単語に基づいています

en: it is based on a (reversed) dictionary word
ja: （逆順の）辞書の単語に基づいています

en: error loading dictionary
ja: 辞書の読み込み中二エラーが発生しました
