cracklib 2.9.6 - en to mr translation catalogue (14 entries)

en: it is based on your username
mr: तुमच्या वापरकर्तानावावर आधारीत आहे

en: it is based upon your password entry
mr: तुमच्या पासवर्ड नोंदवर आधारीत आहे

en: it is derived from your password entry
mr: तुमच्या पासवर्ड नोंद पासून प्राप्त आहे

en: it is derivable from your password entry
mr: तुमच्या पासवर्ड नोंद पासून प्राप्यजोगी आहे

en: it's derivable from your password entry
mr: तुमच्या पासवर्ड नोंद पासून प्राप्यजोगी

en: you are not registered in the password file
mr: तुम्ही पासवर्ड फाइलमध्ये नोंदणीकृत नाही

en: it is WAY too short
mr: खूपच लहान

en: it is too short
mr: खूप लहान आहे

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
mr: अतिरीक्त वेगळे अक्षर समाविष्टीत नाही

en: it is all whitespace
mr: सर्वत्र वाईटस्पेस् आहे

en: it is too simplistic/systematic
mr: खूपच सोपे/पद्धतशीर आहे

en: it looks like a National Insurance number.
mr: राष्ट्रीय इन्शॉरन्स् क्रमांक प्रमाणे आढळते.

en: it is based on a dictionary word
mr: शब्दकोषमधील शब्दावर आधारीत आहे

en: it is based on a (reversed) dictionary word
mr: (उलटे) शब्दकोषमधील शब्दावर आधारीत आहे
