cracklib 2.9.6 - en to nb translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
nb: det er basert på brukernavnet ditt

en: it is based upon your password entry
nb: det er passert på passordet ditt

en: it is derived from your password entry
nb: det er avledet av passordet ditt

en: it is derivable from your password entry
nb: det kan avledes av passordet ditt

en: it's derivable from your password entry
nb: det kan avledes av passordet ditt

en: you are not registered in the password file
nb: du er ikke registrert i passordfilen

en: it is WAY too short
nb: ALTFOR kort

en: it is too short
nb: for kort

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
nb: det inneholder ikke nok ULIKE tegn

en: it is all whitespace
nb: det er for enkelt

en: it is too simplistic/systematic
nb: det er for enkelt/systematisk

en: it looks like a National Insurance number.
nb: det ser ut som et personnummer.

en: it is based on a dictionary word
nb: det er basert på et ord fra en ordbok

en: it is based on a (reversed) dictionary word
nb: det er basert på et (baklengs) ord fra en ordbok

en: error loading dictionary
nb: kunne ikke laste inn ordbok
