cracklib 2.9.6 - en to nl translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
nl: het is gebaseerd op uw gebruikersnaam

en: it is based upon your password entry
nl: het is gebaseerd op uw wachtwoordopgave

en: it is derived from your password entry
nl: het is afgeleid van uw wachtwoordopgave

en: it is derivable from your password entry
nl: het is een afleiding van uw wachtwoordopgave

en: it's derivable from your password entry
nl: het is een afleiding van uw wachtwoordopgave

en: you are not registered in the password file
nl: u staat niet in het wachtwoordbestand geregistreerd

en: it is WAY too short
nl: het is VEEL te kort

en: it is too short
nl: het is te kort

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
nl: het bevat niet genoeg VERSCHILLENDE lettertekens

en: it is all whitespace
nl: het zijn allemaal spaties

en: it is too simplistic/systematic
nl: het is te eenvoudig/systematisch

en: it looks like a National Insurance number.
nl: het lijkt op een nationaal verzekeringsnummer.

en: it is based on a dictionary word
nl: het is gebaseerd op een woord uit een woordenboek

en: it is based on a (reversed) dictionary word
nl: het is gebaseerd op een (omgedraaid) woord uit een woordenboek

en: error loading dictionary
nl: fout bij laden woordenboek
