cracklib 2.9.6 - en to pa translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਵਰਤੋਂਕਾਰ-ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਹੈ

en: it is based upon your password entry
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀ ਮੁਤਾਬਕ ਹੈ

en: it is derived from your password entry
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀ ਤੋਂ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: it is derivable from your password entry
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀ ਤੋਂ ਬਣਾਉਣ ਯੋਗ ਹੈ

en: it's derivable from your password entry
pa: ਇਹ ਤੁਹਾਡੇ ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀ ਤੋਂ ਬਣਾਉਣਯੋਗ ਹੈ

en: you are not registered in the password file
pa: ਤੁਸੀਂ ਪਾਸਵਰਡ ਫਾਇਲ 'ਚ ਰਜਿਸਟਰ ਨਹੀਂ ਹੋ

en: it is WAY too short
pa: ਇਹ ਬਹੁਤ ਹੀ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: it is too short
pa: ਇਹ ਬਹੁਤ ਛੋਟਾ ਹੈ

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
pa: ਇਹ ਵਿੱਚ ਲੋੜੀਦੇ*ਵੱਖਰੇ* ਅੱਖਰ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: it is all whitespace
pa: ਇਹ ਸਿਰਫ਼ ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਹੈ

en: it is too simplistic/systematic
pa: ਇਹ ਬਹੁਤ ਸਧਾਰਨ/ਇਕਸਾਰ ਜਿਹਾ ਹੈ

en: it looks like a National Insurance number.
pa: ਇਹ ਨੈਸ਼ਨਲ ਇਨਸ਼ੋਅਰੈਂਸ ਨੰਬਰ ਵਰਗਾ ਜਾਪਦਾ ਹੈ।

en: it is based on a dictionary word
pa: ਇਹ ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਸ਼ਬਦ ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ ਹੈ

en: it is based on a (reversed) dictionary word
pa: ਇਹ (ਉਲਟ) ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਸ਼ਬਦ ਉੱਤੇ ਅਧਾਰਿਤ ਹੈ

en: error loading dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਦੌਰਾਨ ਗਲਤੀ
