cracklib 2.9.6 - en to pl translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
pl: oparte na nazwie użytkownika

en: it is based upon your password entry
pl: oparte na wpisie w pliku passwd

en: it is derived from your password entry
pl: pochodzi od wpisu w pliku passwd

en: it is derivable from your password entry
pl: da się odtworzyć z wpisu w pliku passwd

en: it's derivable from your password entry
pl: da się odtworzyć z wpisu w pliku passwd

en: you are not registered in the password file
pl: użytkownik nie jest zarejestrowany w pliku passwd

en: it is WAY too short
pl: ZDECYDOWANIE za krótkie

en: it is too short
pl: za krótkie

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
pl: nie zawiera wystarczająco RÓŻNYCH znaków

en: it is all whitespace
pl: same białe znaki

en: it is too simplistic/systematic
pl: za proste/systematyczne

en: it looks like a National Insurance number.
pl: wygląda jak numer ubezpieczenia.

en: it is based on a dictionary word
pl: oparte na słowie ze słownika

en: it is based on a (reversed) dictionary word
pl: oparte na (odwróconym) słowie ze słownika

en: error loading dictionary
pl: błąd podczas wczytywania słownika
