cracklib 2.9.6 - en to pt translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
pt: é baseado no seu nome de utilizador

en: it is based upon your password entry
pt: é baseado na entrada da sua palavra passe

en: it is derived from your password entry
pt: é derivado a partir da entrada da sua palavra passe

en: it is derivable from your password entry
pt: é derivável a partir da entrada da sua palavra passe

en: it's derivable from your password entry
pt: é derivável a partir da entrada da sua palavra passe

en: you are not registered in the password file
pt: você não se encontra registado no ficheiro de palavras passe

en: it is WAY too short
pt: é MESMO muito curta

en: it is too short
pt: é muito curta

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
pt: não contém caracteres DIFERENTES suficientes

en: it is all whitespace
pt: é tudo espaços

en: it is too simplistic/systematic
pt: é demasiado simplista/sistemática

en: it looks like a National Insurance number.
pt: parece ser um número da Segurança Social.

en: it is based on a dictionary word
pt: é baseada numa palavra do dicionário

en: it is based on a (reversed) dictionary word
pt: é baseada numa palavra (invertida) do dicionário

en: error loading dictionary
pt: erro ao carregar o dicionário
