cracklib 2.9.8-dev - en to ro translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
ro: este bazat pe numele tău de utilizator

en: it is based upon your password entry
ro: este bazat pe parola ta

en: it is derived from your password entry
ro: este derivat din parola ta

en: it is derivable from your password entry
ro: este derivabil din parola ta

en: it's derivable from your password entry
ro: este derivabil din parola ta

en: you are not registered in the password file
ro: nu ești înregistrat în fișierul cu parole

en: it is WAY too short
ro: este MULT prea scurtă

en: it is too short
ro: este prea scurtă

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
ro: nu conține suficiente caractere DIFERITE

en: it is all whitespace
ro: conține doar spații

en: it is too simplistic/systematic
ro: este prea simplistă/sistematică

en: it looks like a National Insurance number.
ro: pare să contină un cod de la un document oficial.

en: it is based on a dictionary word
ro: este bazată pe un cuvânt din dicționar

en: it is based on a (reversed) dictionary word
ro: este bazată pe un cuvânt (inversat) din dicționar

en: error loading dictionary
ro: eroare la încărcarea dicționarului
