cracklib 2.9.6 - en to ru translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
ru: на основе вашего имени пользователя

en: it is based upon your password entry
ru: на основе введенного вами пароля

en: it is derived from your password entry
ru: получен из введенного вами пароля

en: it is derivable from your password entry
ru: получается из введенного вами пароля

en: it's derivable from your password entry
ru: получается из введенного вами пароля

en: you are not registered in the password file
ru: вы не зарегистрированы в файле паролей

en: it is WAY too short
ru: СЛИШКОМ короткий

en: it is too short
ru: слишком короткий

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
ru: не содержит достаточного числа РАЗЛИЧНЫХ символов

en: it is all whitespace
ru: состоит из пробелов

en: it is too simplistic/systematic
ru: слишком простой

en: it looks like a National Insurance number.
ru: похож на номер государственного страхования.

en: it is based on a dictionary word
ru: на основе слова из словаря

en: it is based on a (reversed) dictionary word
ru: на основе (перевернутого) слова из словаря

en: error loading dictionary
ru: ошибка при загрузке словаря
