cracklib 2.9.6 - en to sv translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
sv: det är baserat på ditt användarnamn

en: it is based upon your password entry
sv: det är baserat på din lösenordspost

en: it is derived from your password entry
sv: det är härlett från din lösenordspost

en: it is derivable from your password entry
sv: det är härledbart från din lösenordspost

en: it's derivable from your password entry
sv: det är härledbart från din lösenordspost

en: you are not registered in the password file
sv: du är inte registrerad i lösenordsfilen

en: it is WAY too short
sv: det är ALLDELES för kort

en: it is too short
sv: det är för kort

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
sv: det innehåller inte tillräckligt med OLIKA tecken

en: it is all whitespace
sv: det är bara blanktecken

en: it is too simplistic/systematic
sv: det är för simplistiskt/systematiskt

en: it looks like a National Insurance number.
sv: det ser ut som ett personnummer.

en: it is based on a dictionary word
sv: det är baserat på ett ord ur ordlistan

en: it is based on a (reversed) dictionary word
sv: det är baserat på ett (omvänt) ord ur ordlistan

en: error loading dictionary
sv: fel när ordlistan lästes in
