cracklib 2.9.6 - en to uk translation catalogue (15 entries)

en: it is based on your username
uk: засновано на вашому імені користувача

en: it is based upon your password entry
uk: засновано на вашому паролі для входу

en: it is derived from your password entry
uk: є похідним від вашого пароля для входу

en: it is derivable from your password entry
uk: можна отримати з вашого пароля для входу

en: it's derivable from your password entry
uk: можна отримати з вашого пароля для входу

en: you are not registered in the password file
uk: вас немає у списку файла паролів

en: it is WAY too short
uk: ЗАНАДТО короткий

en: it is too short
uk: занадто короткий

en: it does not contain enough DIFFERENT characters
uk: містить недостатньо РІЗНИХ символів

en: it is all whitespace
uk: складається лише з пробілів

en: it is too simplistic/systematic
uk: занадто простий/закономірний

en: it looks like a National Insurance number.
uk: схожий на номер державного страхування.

en: it is based on a dictionary word
uk: заснований на слові зі словника

en: it is based on a (reversed) dictionary word
uk: заснований на (записаному у зворотному порядку) слові зі словника

en: error loading dictionary
uk: помилка під час спроби завантажити словник
