parted 3.0 - en to da translation catalogue (372 entries)

en: invalid argument %s for %s
da: Ugyldigt argument %s for %s

en: ambiguous argument %s for %s
da: flertydigt argument %s for %s

en: Valid arguments are:
da: Gyldige argumenter er:

en: write error
da: skrivefejl

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldig flag -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget kræver et argument -- '%c'

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
da: '

en: Success
da: Lykkedes

en: No match
da: Ingen træffer

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt tegnklassnavn

en: Trailing backslash
da: Efterfølgende omvendt skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig bagudreference

en: Unmatched ( or \(
da: Ensomt ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Ensomt \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold i \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig intervalslut

en: Memory exhausted
da: Slut på hukommelse

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt foregående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: For tidlig slutning på regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk er for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Ensomt ) eller \)

en: No previous regular expression
da: Ingen tidligere regulære udtryk

note: TRANSLATORS: A regular expression testing for an affirmative answer (english: "yes").  Testing the first character may be sufficient. Take care to consider upper and lower case. To enquire the regular expression that your system uses for this purpose, you can use the command locale -k LC_MESSAGES | 
en: ^[yY]
da: ^[jJyY]

en: Packaged by %s (%s)
da: Pakket af %s (%s)

en: Packaged by %s
da: Pakket af %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
da: ©

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
da: Skrevet af %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
da: Skrevet af %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s og %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
da: Skrevet af %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s og andre.

en: Report %s bugs to: %s
da: Rapporteér fejl i %s til: %s

en: %s home page: <%s>
da: Hjemmeside for %s: <%s>

en: memory exhausted
da: slut på hukommelse

en: Disk Image
da: Diskafbildning

en: Error opening %s: %s
da: En fejl opstod da %s åbnedes: %s

en: Unable to open %s read-write (%s).  %s has been opened read-only.
da: Kunne ikke åbne %s for både læsning og skrivning (%s). %s åbnedes i læsetilstand.

en: %s during seek for read on %s
da: %s under positionering for at læse på %s

en: %s during read on %s
da: %s under læsning på %s

en: Can't write to %s, because it is opened read-only.
da: Kan ikke skrive til %s eftersom den kun er åbnet i læsetilstand.

en: %s during seek for write on %s
da: %s under positionering for at skrive på %s

en: %s during write on %s
da: %s under skrivning på %s

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv '%s --help' for mere information.

en: Usage: %s [OPTION] [DEVICE]...
da: Brug: %s [FLAG] [ENHED]...

en: Inform the operating system about partition table changes.
    
      -d, --dry-run    do not actually inform the operating system
      -s, --summary    print a summary of contents
      -h, --help       display this help and exit
      -v, --version    output version information and exit
da: Informér operativsystemet om ændringer i partitionstabel.
    
      -d, --dry-run    test, men informér ikke operativsystemet
      -s, --summary    udskriv et sammendrag af indholdet
      -h, --help       vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version    vis versionsinformation og afslut

en: 
    When no DEVICE is given, probe all partitions.
da: 
    Når ingen ENHED er sngivet, så undersøg alle partitioner.

en: 
    Report bugs to <%s>.
da: 
    Rapportér fejl til <%s>.
    Send synspunkter på oversættelsen til <dansk@dansk-gruppen.dk>.

en: Unable to open %s.
da: Kunne ikke åbne %s.

en: Unable to probe store.
da: Kunne ikke undersøge lageret.

en: %s trying to sync %s to disk
da: %s prøver at synkronisere %s med disk

en: Could not stat device %s - %s.
da: Kunne ikke tage status på enheden %s - %s.

en: Unable to determine the dm type of %s.
da: Kunne ikke bestemme dm-typen på %s.

en: Could not determine sector size for %s: %s.
    Using the default sector size (%lld).
da: Kunne ikke bestemme sektorstørrelse for %s: %s.
    Bruger standardsektorstørrelsen (%lld).

en: Could not determine physical sector size for %s.
    Using the logical sector size (%lld).
da: Kunne ikke bestemme fysisk sektorstørrelse for %s.
    Bruger den logiske sektorstørrelse (%lld).

en: Unable to determine the size of %s (%s).
da: Kunne ikke bestemme størrelsen på %s (%s).

en: Generic IDE
da: Generisk IDE

en: Could not get identity of device %s - %s
da: Kunne ikke finde identitet for enhed %s - %s

en: Device %s has multiple (%d) logical sectors per physical sector.
    GNU Parted supports this EXPERIMENTALLY for some special disk label/file system combinations, e.g. GPT and ext2/3.
    Please consult the web site for up-to-date information.
da: Enheden %s har flere (%d) logiske sektorer per fysisk sektor.
    GNU Parted har EKSPERIMENTIEL understøttelse for dette for visse specielle kombinationer af disketikette/filsystem, fx GPT og ext2/3.
    Referér til webstedet for opdateret information.

en: Error initialising SCSI device %s - %s
da: En fejl opstod ved initiering af SCSI-enheden %s - %s

en: The device %s is so small that it cannot possibly store a file system or partition table.  Perhaps you selected the wrong device?
da: Enheden %s har så lille at den slet ikke kan indeholde et filsystem eller en partitionstabel. Måske har du valgt den forkerte enhed?

en: Unable to determine geometry of file/device %s.  You should not use Parted unless you REALLY know what you're doing!
da: Kunne ikke bestemme geometrien på fil/enhed %s. Du bør ikke bruge Parted hvis du ikke er RIGTIGT sikker på hvad du gør!

en: Generic SD/MMC Storage Card
da: Generelt SD/MMC-lagringskort

en: DAC960 RAID controller
da: Styrekort for DAC960 RAID

en: Promise SX8 SATA Device
da: Promise SX8 SATA-enhed

en: ATA over Ethernet Device
da: ATA over Ethernet-enhed

en: IBM S390 DASD drive
da: IBM S390 DASD-enhed

en: IBM iSeries Virtual DASD
da: IBM iSeries virtuel DASD

en: ATARAID Controller
da: Styrekort for ATARAID

en: I2O Controller
da: I2O-styrekort

en: Xen Virtual Block Device
da: Xen virtuel blokenhed

en: Unknown
da: Ukendt

en: Virtio Block Device
da: Virtio-blokenhed

en: Linux Software RAID Array
da: Linux programmeret RAID

en: ped_device_new()  Unsupported device type
da: ped_device_new() Understøttelse mangler for denne enhedstype

en: Error fsyncing/closing %s: %s
da: fejl ved fsync/close på %s: %s

en: Error informing the kernel about modifications to partition %s -- %s.  This means Linux won't know about any changes you made to %s until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
da: Fejl ved underretning af kernen om ændringer på partition %s - %s. Dette betyder at Linux ikke véd noget som helst om de ændringer du lavede på %s før du genopstarter - så du bør ikke montere den eller bruge den på nogen måde før du har genstartet.

en: Partition(s) %s on %s have been written, but we have been unable to inform the kernel of the change, probably because it/they are in use.  As a result, the old partition(s) will remain in use.  You should reboot now before making further changes.
da: Partitioner %s på %s er blevet skrevet, men vi har ikke kunnet informere kerne om ændringen, nok fordi de er i brug. Som et resultat deraf er de gamle partitioner stadig i bruge  Du bør genstate nu før du laver yderligere ændringer.

en: Can't have the end before the start! (start sector=%jd length=%jd)
da: Kan ikke have slutningen før begyndelsen! (startsektor=%jd længde=%jd)

en: Attempt to write sectors %ld-%ld outside of partition on %s.
da: Forsøg på at skrive sektorerne %ld-%ld udenfor partitionen på %s

en: checking for bad blocks
da: kontrollerer for dårlige blokke

en: Backtrace has %d calls on stack:
da: Backtrace har %d kald på stakken:

en: Assertion (%s) at %s:%d in function %s() failed.
da: Påstand (%s) på %s:%d i funktionen %s() mislykkedes.

en: %s: unrecognised disk label
da: %s: ukendt diskmærke

en: This libparted doesn't have write support for %s.  Perhaps it was compiled read-only.
da: Denne libparted har ikke skriveunderstøttelse for %s. Måske var den oversat skrivebeskyttet.

en: Partition %d is %s, but the file system is %s.
da: Partition %d er %s, men filsystemet er %s.

en: Unknown disk flag, %d.
da: Ukendt diskflag, %d.

en: %s disk labels do not support extended partitions.
da: Filallokeringstabeller for %s understøtter ikke udvidede partitioner.

en: %s disk labels don't support logical or extended partitions.
da: Filallokeringstabeller for %s understøtter ikke logiske eller udvidede partitioner.

en: Too many primary partitions.
da: For mange primære partitioner.

en: Can't add a logical partition to %s, because there is no extended partition.
da: Kan ikke tilføje en logisk partition til %s, da der mangler en udvidet partition.

en: Can't have more than one extended partition on %s.
da: Kan ikke have mere end én udvidet partition på %s.

en: Can't have logical partitions outside of the extended partition.
da: Kan ikke have logiske partitioner udenfor den udvidede partition.

en: Can't have a logical partition outside of the extended partition on %s.
da: Kan ikke have en logisk partition udenfor den udvidede partition på %s.

en: Can't have a primary partition inside an extended partition.
da: Kan ikke have en primær partition inden i en udvidet partition.

en: Can't have a partition outside the disk!
da: Kan ikke have en partition udenfor disken!

en: Can't have overlapping partitions.
da: Kan ikke have overlappende partitioner.

en: free
da: ledigt

en: extended
da: udvidet

en: logical
da: logisk

en: primary
da: primær

en: boot
da: start

en: root
da: rod

en: swap
da: swapplads

en: hidden
da: skjult

en: Unknown partition flag, %d.
da: Ukendt partitionsflag, %d.

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Bug
da: Programfejl

en: No Implementation
da: Ikke implementeret

en: Fix
da: Reparér

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: OK
da: O.k.

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Ignore
da: Ignorér

en: Cancel
da: Annullér

en: A bug has been detected in GNU Parted.  Refer to the web site of parted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html for more information of what could be useful for bug submitting!  Please email a bug report to %s containing at least the version (%s) and the following message:
da: En fejl er blevet fundet i GNU Parted. Se Parted's websted http://www.gnu.org/software/parted/parted.html for mere information om hvad der kan være nyttigt for fejlrapportering! Send en fejlrapport med e-post til %s hvor du angiver versionsnumret (%s) og følgende meddelelse:

en: Support for reading AIX disk labels is is not implemented yet.
da: Understøttelse for at læse AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Support for writing AIX disk labels is is not implemented yet.
da: Understøttelse for at skrive AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Support for adding partitions to AIX disk labels is not implemented yet.
da: Understøttelse for at tilføje AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Support for duplicating partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
da: Understøttelse for at duplikere AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Support for setting system type of partitions in AIX disk labels is not implemented yet.
da: Understøttelse for at sætte systemtype på partitioner i AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Support for setting flags in AIX disk labels is not implemented yet.
da: Understøttelse for at sætte flag i AIX disketiketter er ikke implementeret endnu.

en: Unable to satisfy all constraints on the partition.
da: Kunne ikke opfylde alle begrænsninger på partitionen.

en: Unable to allocate a partition number.
da: Kan ikke tildele et partitionsnummer.

en: Unable to allocate a bsd disklabel slot.
da: Kan ikke tildele en plads til bsd-disketikette.

en: Unable to allocate a dasd disklabel slot
da: Kan ikke tildele en plads til dasd-disketikette

en: Invalid partition table on %s -- wrong signature %x.
da: Ugyldig partitionstabel på %s - fejlagtig signatur %x.

en: Invalid partition table - recursive partition on %s.
da: Ugyldig partitionstabel - rekursiv partition på %s.

en: Extended partitions cannot be hidden on msdos disk labels.
da: Udvidede partitioner kan ikke være skjulte i etiketter af typen msdos.

en: Parted can't resize partitions managed by Windows Dynamic Disk.
da: Parted kan ikke ændre størrelse på partitioner som håndteres af Windows Dynamic Disk.

en: %s has no extended partition (volume header partition).
da: %s har ingen udvidet partition (bindhoved-partition).

en: Checksum is wrong, indicating the partition table is corrupt.
da: Tjeksummen er forkert, og det tyder på at partitionstabellen er ødelagt.

en: Only primary partitions can be root partitions.
da: Kun primære partitioner kan være rod-partitioner.

en: Only primary partitions can be swap partitions.
da: Kun primære partitioner kan være swap-partitioner.

en: Only logical partitions can be a boot file.
da: Kun logiske partitioner kan være en opstatsfil.

en: failed to set dvh partition name to %s:
    Only logical partitions (boot files) have a name.
da: mislykkedes med at sætte navn på dvh-partition %s:
    Kun logiske partitioner (opstartsfiler) har et navn.

en: Too many primary partitions
da: For mange primære partitioner

en: open error
da: fejl ved åbning (open)

en: seek error
da: fejl ved søgning (seek)

en: read error
da: fejl ved læsning (read)

en: ioctl() error
da: ioctl()-fejl

en: API version mismatch
da: API-versionen stemmer ikke

en: Unsupported disk type
da: Disktypen understøttes ikke

en: Unsupported disk format
da: Diskformatet understøttes ikke

en: Disk is in use
da: Disken er i brug

en: Syntax error in config file
da: Syntaksfejl i konfigurationsfilen

en: Volume label is corrupted
da: Volumetiketten er skaded

en: A data set name is corrupted
da: Et datasætnavn er skadet

en: Memory allocation failed
da: Hukommelsesallokeringen mislykkedes

en: Device verification failed
da: Enhedsverificeringen mislykkedes

en: The specified device is not a valid DASD device
da: Den angivne enhed er ikke en gyldig DASD-enhed

en: Fatal error
da: Fatal fejl

en: No room for volume label.
da: Ingen plads for volumetikette.

en: No room for partition info.
da: Ingen plads for partitionsinformation.

en: Invalid VTOC.
da: Ugyldig VTOC.

en: Could not retrieve API version.
da: Kunne ikke få fat på API-versionen.

en: The current API version '%d' doesn't match dasd driver API version '%d'!
da: Den aktuelle API-version '%d' passer ikke med API-versionen '%d' for dasd-drivrutinen!

en: Could not retrieve disk geometry information.
da: Kunne ikke få fat på information om diskgeometri.

en: Could not retrieve blocksize information.
da: Kunne ikke få fat på information om blokstørrelse.

en: The format of the GPT partition table is version %x, which is newer than what Parted can recognise.  Please report this!
da: Formatet på GPT-partitionstabellen er version %x, hvilket er nyere end hvad Parted kan genkende. Rapportér gerne dette!

en: Not all of the space available to %s appears to be used, you can fix the GPT to use all of the space (an extra %llu blocks) or continue with the current setting?
da: Det ser ud til at ikke al pladsen tilgængelig på %s er i brug; du kan rette GPT til at bruge al pladsen (%llu blokke mere), eller fortsæt med at bruge den aktuelle indstilling?

en: Both the primary and backup GPT tables are corrupt.  Try making a fresh table, and using Parted's rescue feature to recover partitions.
da: Både den primære GPT-tabel og sikkerhedskopien er ødelagt. Prøv at lave en frisk tabel, og at genskabe partitioner med Parteds redningsfacilitet.

en: The backup GPT table is corrupt, but the primary appears OK, so that will be used.
da: Sikkerhedskopien af GPT-tabellen er ødelagt, men den primære tabel ser ud til at være i orden, så den vil blive brugt.

en: The primary GPT table is corrupt, but the backup appears OK, so that will be used.
da: Den primære GPT-tabel er ødelagt, men sikkerhedskopien ser ud til at være i orden, så den vil blive brugt.

en: primary partition table array CRC mismatch
da: Uoverensstemmelse for CRC på primær partitionstabel

en: Invalid signature %x for Mac disk labels.
da: Ugyldig signatur %x for en filallokeringstabel for Mac.

en: Partition map has no partition map entry!
da: Partitionstabellen mangler oplysninger om sig selv!

en: %s is too small for a Mac disk label!
da: %s er for lille for en filallokeringstabel for Mac!

en: Partition %d has an invalid signature %x.
da: Partition %d har en ugyldig signatur %x.

en: Partition %d has an invalid length of 0 bytes!
da: Partition %d har en ugyldig længde, 0 byte!

en: The data region doesn't start at the start of the partition.
da: Dataområdet begynder ikke ved partitionens begyndelse.

en: The partition's boot region doesn't occupy the entire partition.
da: Partitionens opstartområde optager ikke hele partitionens plads.

en: The partition's data region doesn't occupy the entire partition.
da: Partitionens dataområde optager ikke hele partitionens plads.

en: Weird block size on device descriptor: %d bytes is not divisible by 512.
da: Mærkelig blokstørrelse på enhedens beskriver: %d byte er ikke helt delbart med 512.

en: The driver descriptor says the physical block size is %d bytes, but Linux says it is %d bytes.
da: Enhedens beskriver påstår at den fysiske blokstørrelse er %d byte, men Linux påstår at den er %d byte.

en: No valid partition map found.
da: Ingen gyldig partitionstabel kunne findes.

en: Conflicting partition map entry sizes!  Entry 1 says it is %d, but entry %d says it is %d!
da: Konfliktende størrelsesdata i partitionstabellen! Post 1 påstår den er %d, mens post %d påstår den er %d!

en: Weird!  There are 2 partitions map entries!
da: Mærkeligt! Der er 2 poster i partitionstabellen!

en: Changing the name of a root or swap partition will prevent Linux from recognising it as such.
da: At ændre navnet på en rod- eller swappartition gør at Linux ikke kan genkende dem.

en: Can't add another partition -- the partition map is too small!
da: Kan ikke tilføje endnu en partition - partitionstabellen er for lille!

en: Invalid partition table on %s.
da: Ugyldig partitionstabel på %s.

en: Partition %d isn't aligned to cylinder boundaries.  This is still unsupported.
da: Partitionen %d ligger ikke på hel cylindergrænse. Dette er stadig ikke understøttelset.

en: Can't add another partition.
da: Kan ikke tilføje endnu en partition.

en: partition length of %jd sectors exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
da: partitionslængden på %jd sektorer overstiger maksimum for %s-partition-table-imposed på %jd

en: starting sector number, %jd exceeds the %s-partition-table-imposed maximum of %jd
da: sektornumret for begyndelsen, %jd overstiger maksimum for %s-partition-table-imposed maksimum på %jd

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s.
da: %s : Fejlagtig kontrolsum på blok %llu af typen %s.

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen.
da: %s : Fandt ikke rdb-blok. Dette bør aldrig ske.

en: %s : Loop detected at block %d.
da: %s : løkke opdaget ved blok %d.

en: %s : The %s list seems bad at block %s.
da: %s : %s-listen ser ud til at være fejlagtig på blok %s.

en: %s : Failed to list bad blocks.
da: %s : Mislykkedes med at liste fejlagtige blokke.

en: %s : Failed to list partition blocks.
da: %s : Mislykkedes med at liste partitionsblokke.

en: %s : Failed to list file system blocks.
da: %s : Mislykkedes med at liste filsystemsblokke.

en: %s : Failed to list boot blocks.
da: %s : Mislykkedes med at liste opstartsblokke.

en: Failed to write partition block at %d.
da: Mislykkedes med at skrive partitionsblok på %d.

en: Corrupted Sun disk label detected.
da: En beskadiget Sun disk-etikette blev fundet.

en: The disk CHS geometry (%d,%d,%d) reported by the operating system does not match the geometry stored on the disk label (%d,%d,%d).
da: Disk CHS-geometrien (%d,%d,%d) som opgivet af styresystemet passer ikke med geometrien gemt på disk-etiketten (%d,%d,%d).

en: The disk label describes a disk bigger than %s.
da: Disk-etiketten beskriver en disk større end %s.

en: The disk has %d cylinders, which is greater than the maximum of 65536.
da: Disken har %d cylindre, hvilket er større end maksimum som er 65536.

en: The Whole Disk partition is the only available one left.  Generally, it is not a good idea to overwrite this partition with a real one.  Solaris may not be able to boot without it, and SILO (the sparc boot loader) appreciates it as well.
da: Hele disk-partitionen er den eneste tilbageværende, der er tilgængelig. Generelt er det ikke en god idé at overskrive denne partition med en rigtig én. Solaris vil muligvis ikke kunne starte op uden den, og SILO (opstartsprogrammet for Sparc) sætter også pris på den.

en: Sun disk label is full.
da: Sun disk-etikette er fuld.

en: opening of device failed
da: åbning af enheden mislykkedes

en: seeking on device failed
da: søgning på enhed mislykkedes

en: writing to device failed
da: skrivning til enheden mislykkedes

en: reading from device failed
da: læsning fra enheden mislykkedes

en: Could not read volume label.
da: Kunne ikke læse volumetikette.

en: Could not write volume label.
da: Kunne ikke skrive volumetikette.

en: Could not read VTOC labels.
da: Kunne ikke læse VTOC-etiketter.

en: Could not read VTOC FMT1 DSCB.
da: Kunne ikke læse VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT4 DSCB.
da: Kunne ikke læse VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT5 DSCB.
da: Kunne ikke læse VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not read VTOC FMT7 DSCB.
da: Kunne ikke læse VTOC FMT7 DSCB.

en: Could not write VTOC labels.
da: Kunne ikke skrive VTOC-etiketter.

en: Could not write VTOC FMT1 DSCB.
da: Kunne ikke skrive VTOC FMT1 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT4 DSCB.
da: Kunne ikke skrive VTOC FMT4 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT5 DSCB.
da: Kunne ikke skrive VTOC FMT5 DSCB.

en: Could not write VTOC FMT7 DSCB.
da: Kunne ikke skrive VTOC FMT7 DSCB.

en: Out of memory.
da: Ikke mere hukommelse.

en: Cannot get unit size for special unit 'COMPACT'.
da: Kan ikke få fat på enhedsstørrelse på specialenhed 'COMPACT'.

en: "%s" has invalid syntax for locations.
da: '%s' indeholder en ugyldig syntaks for placeringer.

en: The maximum head value is %d.
da: Den maksimale værdi for hoved er %d.

en: The maximum sector value is %d.
da: Den maksimale sektor-værdi er %d.

en: The location %s is outside of the device %s.
da: Placeringen %s er udenfor enheden %s.

en: Invalid number.
da: Ugyldigt nummer.

en: %s : Failed to allocate partition block
da: %s : Mislykkedes med at allokere partitionsblok

en: %s : Failed to allocate block
da: %s : Mislykkedes med at allokere blok

en: %s : Couldn't read boot block %llu
da: %s : Kunne ikke læse startblok %llu

en: %s : Couldn't read root block %llu
da: %s : Kunne ikke læse rodblok %llu

en: %s : Failed to allocate id list element
da: %s : Mislykkedes med at allokere id liste-element

en: %s : Couldn't read block %llu
da: %s : Kunne ikke læse blok %llu

en: %s : Bad checksum on block %llu of type %s
da: %s : Fejlagtig kontrolsum på blok %llu af typen %s

en: %s : Couldn't write block %d
da: %s : Kunne ikke skrive blok %d

en: %s : Failed to allocate disk_specific rdb block
da: %s : Mislykkedes med at allokere dikspecifik rdb-blok

en: %s : Didn't find rdb block, should never happen
da: %s :Fandt ikke rdb-blok, dette burde aldig kunne ske

en: %s : Failed to read partition block %llu
da: %s : Mislykkedes med at læse partitionsblok %llu

en: GNU Parted was miscompiled: the FAT boot sector should be 512 bytes.  FAT support will be disabled.
da: GNU Parted kompileredes fejlagtigt: FAT's startsektor skal være 512 byte. Understøttelsen for FAT vil være deaktiveret.

en: File system has an invalid signature for a FAT file system.
da: Filsystemet har en ugyldig signatur for filsystemer af typen FAT.

en: File system has an invalid sector size for a FAT file system.
da: Filsystemet har en ugyldig sektorstørrelse for et filsystem af typen FAT.

en: File system has an invalid cluster size for a FAT file system.
da: Filsystemet har en ugyldig klyngestørrelse for et filsystem af typen FAT.

en: File system has an invalid number of reserved sectors for a FAT file system.
da: Filsystemet har et ugyldigt antal reserverede sektorer for et filsystem af typen FAT.

en: File system has an invalid number of FATs.
da: Filsystemet har et fejlagtigt antal filallokeringstabeller (FAT).

en: FAT boot sector says logical sector size is 0.  This is weird.
da: FAT's startsektor mener at den logiske sektorstørrelse er 0. Mærkeligt.

en: FAT boot sector says there are no FAT tables.  This is weird.
da: FAT's startsektor mener at der mangler FAT-tabeller. Mærkeligt.

en: FAT boot sector says clusters are 0 sectors.  This is weird.
da: FAT's startsektor mener at en klynge består af 0 sektorer. Mærkeligt.

en: File system is FAT12, which is unsupported.
da: Filsystemet er FAT12, som ikke understøttes.

en: Unrecognised old style linux swap signature '%10s'.
da: Ukendt signatur '%10s' for gammel type Linux swapplads.

en: Unrecognised new style linux swap signature '%10s'.
da: Ukendt signatur '%10s' for ny type Linux swapplads.

en: Unrecognised swsusp linux swap signature '%9s'.
da: Ukendt Linux swsup signatur '%9s'.

en: Parted can't use HFS file systems on disks with a sector size not equal to %d bytes.
da: Parted kan ikke bruge HFS-filsystemer på diske med en sektorstørrelse forskellig fra %d byte.

en: The file system's CHS geometry is (%d, %d, %d), which is invalid.  The partition table's CHS geometry is (%d, %d, %d).  If you select Ignore, the file system's CHS geometry will be left unchanged.  If you select Fix, the file system's CHS geometry will be set to match the partition table's CHS geometry.
da: Filsystemets CHS-geometri er (%d, %d, %d), hvilket er ugyldigt.  Partitionstabellens CHS-geometri er (%d, %d, %d). Hvis du vælger Ignorér så vil filsystemets CHS-geometri ikke blive ændret. Hvis du vælger Reparér så vil filsystemets CHS-geometri bilve sat til at matche partitionstabellens CHS-geometri.

en: The information sector has the wrong signature (%x).  Select cancel for now, and send in a bug report.  If you're desperate, it's probably safe to ignore.
da: Informationssektoren har forkert signatur (%x). Vælg annullér og indsend en fejlrapport. Hvis du er desperat så er det formodentlig sikkert at ignorere fejlen.

en: displays this help message
da: viser denne hjælpetekst

en: lists partition layout on all block devices
da: lister partitionslayout for alle blokenheder

en: displays machine parseable output
da: viser udskriften på maskintolkningsbar måde

en: never prompts for user intervention
da: spørger aldrig brugeren om alternativer

en: displays the version
da: viser versionen

en: alignment for new partitions
da: justering for nye partitioner

en: NUMBER is the partition number used by Linux.  On MS-DOS disk labels, the primary partitions number from 1 to 4, logical partitions from 5 onwards.
da: NUMMER er partitionsnumret som Linux bruger. På filsystemer af type MS-DOS er de primære partitioner numrerede fra 1 til 4, og de logiske partitioner fra 5 og opad.

en: LABEL-TYPE is one of:
da: LABEL-TYPE er en af:

en: FLAG is one of:
da: FLAG er et af:

en: UNIT is one of:
da: ENHED er et af:

en: desired alignment: minimum or optimal
da: ønsket tilpasning: mindste eller bedste

en: PART-TYPE is one of: primary, logical, extended
da: PART-TYPE er en af: primær, logisk, udvidet

en: FS-TYPE is one of:
da: FS-TYPE er en af:

en: START and END are disk locations, such as 4GB or 10%.  Negative values count from the end of the disk.  For example, -1s specifies exactly the last sector.
da: START og SLUT er steder på disken, såsom 4GB eller 10%.  Negative værdier regnes fra slutningen på disken. For eksempel angiver -1s præcist den sidste sektor.

en: STATE is one of: on, off
da: TILSTAND er en af: på, af

en: DEVICE is usually /dev/hda or /dev/sda
da: ENHED er normalt /dev/hda eller /dev/sda

en: NAME is any word you want
da: NAVN er et vilkårligt ord

en: Copyright (C) 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    This program is free software, covered by the GNU General Public License.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
da: Ophavsret © 1998 - 2006 Free Software Foundation, Inc.
    Dette program er frit programmel, dækket af GNU General Public License.
    
    Dette program distribueres i håb om at det vil være nyttigt, men
    UDEN NOGEN SOM HELST GARANTI, endog uden underforstået garanti om
    SALGBARHED eller EGNETHED FOR NOGET SPECIELT FORMÅL. Se GNU General
    Public License for yderligere information.

en: %0.f%%	(time left %.2d:%.2d)
da: %0.f%%	(tid tilbage %.2d:%.2d)

en: Partition(s) on %s are being used.
da: Partitionen på %s er i brug.

en: The existing disk label on %s will be destroyed and all data on this disk will be lost. Do you want to continue?
da: Den eksisterende disketikette på %s vil blive ødelagt og alle data på denne disk vil gå tabt. Vil du fortsætte?

en: New disk label type?
da: Type på ny disketikette?

en: Partition type?
da: Type på partitionen

en: Partition name?
da: Navn på partitionen?

en: File system type?
da: Type på filsystemet?

en: End?
da: Slut?

en: 
    Is this still acceptable to you?
da: 
    Er dette stadigvæk acceptabelt for dig?

en: Partition number?
da: Nummer på partitionen?

en: BIOS cylinder,head,sector geometry: %d,%d,%d.  Each cylinder is %s.
da: BIOS-geometri for cylinder,hoved,sektor: %d,%d,%d. Hver cylinder er %s.

en: Sector size (logical/physical): %lldB/%lldB
da: Sektorstørrelse (logisk/fysisk): %lldB/%lldB

en: Partition Table: %s
da: Partitionstabel: %s

en: Number
da: Nummer

en: End
da: Slut

en: Size
da: Størrelse

en: File system
da: Filsystem

en: Flags
da: Flag

en: Free Space
da: Fri plads

en: A %s %s partition was found at %s -> %s.  Do you want to add it to the partition table?
da: En %s %s partition blev fundet på %s -> %s. Ønsker du at tilføje den til partitionstabellen?

en: searching for file systems
da: leder efter filsystemer

en: New device?
da: Ny enhed?

en: alignment type(min/opt)
da: justeringstype (min/opt)

en: %d aligned
da: %d justeret

en: Flag to Invert?
da: Flag at invertere?

en: New state?
da: Ny tilstand?

en: Unit?
da: Enhed?

en: help
da: hjælp

en: help [COMMAND]                           print general help, or help on COMMAND
da: hjælp [KOMMANDO]                         udskriver generel hjælp, eller speciel hjælp for KOMMANDO

en: mklabel,mktable LABEL-TYPE               create a new disklabel (partition table)
da: mklabel,mktable ETIKETTE-TYPE            opret en ny disketikette (partitionstabel)

en: mkpart PART-TYPE [FS-TYPE] START END     make a partition
da: mkpart PARTITIONSTYPE [FS-TYPE] START SLUT    lav en partition

en: 'mkpart' makes a partition without creating a new file system on the partition.  FS-TYPE may be specified to set an appropriate partition ID.
da: 'mkpart' laver en partition uden at oprette et nyt filsystem på partitionen. FS-TYPE kan angives for at sætte en passende identitet på partitionen.

en: name NUMBER NAME                         name partition NUMBER as NAME
da: name NUMMER NAVN                         navngiv partition NUMMER som NAVN

en: print [devices|free|list,all|NUMBER]     display the partition table, available devices, free space, all found partitions, or a particular partition
da: print [devices|free|list,all|NUMMER]      vis partitionstabellen, tilgængelige enheder, ledig plads, alle partitioner som blev fundet, eller en specifik partition

en: Without arguments, 'print' displays the entire partition table. However with the following arguments it performs various other actions.
da: Uden argumenter udskriver 'skriv' hele partitionstabellen. Hvis et nummer på en partition er angivet vil mere detaljeret information om denne partition blive vist.

en:   devices   : display all active block devices
da:   devices   : vis alle aktive blokenheder

en:   free      : display information about free unpartitioned space on the current block device
da:   free      : vis information om ledig upartitioneret plads på den aktuelle blokenhed

en:   list, all : display the partition tables of all active block devices
da:   list, all : vis partitionstabellerne på alle aktive blokenheder

en:   NUMBER    : display more detailed information about this particular partition
da:   NUMMER    : vis mere detaljeret information om denne specifikke partition

en: quit                                     exit program
da: quit                                     afslut programmet

en: rescue START END                         rescue a lost partition near START and END
da: rescue START SLUT                        red tabte partitioner nær ved START og SLUT

en: rm NUMBER                                delete partition NUMBER
da: rm NUMMER                                slet partition NUMMER

en: select
da: vælg

en: select DEVICE                            choose the device to edit
da: vælg ENHED                               vælg enhed at redigere

en: set
da: sæt

en: set NUMBER FLAG STATE                    change the FLAG on partition NUMBER
da: sæt NUMMER FLAG TILSTAND                 ændr et flag på partition NUMMER

en: toggle
da: skift

en: toggle [NUMBER [FLAG]]                   toggle the state of FLAG on partition NUMBER
da: skift [NUMMER [FLAG]]                  væxla tilstandet for FLAG på partition NUMMER

en: unit UNIT                                set the default unit to UNIT
da: enhed ENHED                              sæt standardenheden til ENHED

en: version                                  display the version number and copyright information of GNU Parted
da: version                                  vis versionsnummeret og ophavsretlig information om GNU Parted

en: 'version' displays copyright and version information corresponding to this copy of GNU Parted
da: 'version' viser information om version og ophavsret for denne kopi af GNU Parted

en: Usage: %s [-hlmsv] [-a<align>] [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]]...]
da: Usage: %s [-hlmsv] [-a<align>] [ENHED [KOMMANDO [PARAMETRE]]...]

en: No device found
da: Ingen enhed fundet

en: You should reinstall your boot loader before rebooting.  Read section 4 of the Parted User documentation for more information.
da: Du bør geninstallere opstartsprogrammet inden du genopstarter. Læs sektion 4 i Parteds brugermanual for mere information.

en: You may need to update /etc/fstab.
da: Glem ikke at opdatere /etc/fstab, om nødvendigt.

en: Welcome to GNU Parted! Type 'help' to view a list of commands.
da: Velkommen til GNU Parted! Skriv 'hjælp' for at vise en liste med kommandoer.

en: Usage: parted [OPTION]... [DEVICE [COMMAND [PARAMETERS]...]...]
    Apply COMMANDs with PARAMETERS to DEVICE.  If no COMMAND(s) are given, run in
    interactive mode.
da: Brug: parted [FLAG]... [ENHED [KOMMANDO [PARAMETRE]...]...]
    Kør KOMMANDO med PARAMETRE på ENHED. Hvis ingen KOMMANDOER angives køres
    programmet i interaktiv tilstand.

en: 
    
    You found a bug in GNU Parted! Here's what you have to do:
    
    Don't panic! The bug has most likely not affected any of your data.
    Help us to fix this bug by doing the following:
    
    Check whether the bug has already been fixed by checking
    the last version of GNU Parted that you can find at:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Please check this version prior to bug reporting.
    
    If this has not been fixed yet or if you don't know how to check,
    please visit the GNU Parted website:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    for further information.
    
    Your report should contain the version of this release (%s)
    along with the error message below, the output of
    
    	parted DEVICE unit co print unit s print
    
    and the following history of commands you entered.
    Also include any additional information about your setup you
    consider important.
da: 
    
    Du har fundet en fejl i GNU Parted! Dette bør du gøre:
    
    Gå ikke i panik! Fejlen har antagligt ikke påvirket noget af dine data.
    Hjælp os med at rette denne fejl ved at gøre følgende:
    
    Kontrollér om fejlen allerede er rettet ved at tjekke
    den seneste version af GNU Parted som du kan finde på:
    
    	http://ftp.gnu.org/gnu/parted/
    
    Vær sød at tjekke med denne version inden du rapporterer fejlen.
    
    Hvis det ikke er rettet til endnu, eller hvis du ikke véd hvordan du skal
    tjekke det, så besøg webbsiden for GNU Parted:
    
    	http://www.gnu.org/software/parted
    
    for yderligere information.
    
    Din rapport bør indeholde versionsnumret for denne udgave (%s)
    sammen med fejlmeddelelsen nedenfor samt udskriften fra
    
    	parted ENHED unit co print unit s print
    
    og følgende kommandohistorik som du angav.
    Inkludér også yderligere information om din konfiguration som
    du mener er vigtigt at vide.

en: 
    Command History:
da: 
    Kommandohistorik:

en: 
    Error: SEGV_MAPERR (Address not mapped to object)
da: 
    Fejl: SEGV_MAPERR (Adresse ikke mappet to objekt)

en: 
    Error: SEGV_ACCERR (Invalid permissions for mapped object)
da: 
    Fejl: SEGV_ACCERR (Ugyldige rettigheder for mappet object)

en: 
    Error: A general SIGSEGV signal was encountered.
da: 
    Fejl: Et generelt SIGSEGV-signal indtraf.

en: 
    Error: FPE_INTDIV (Integer: divide by zero)
da: 
    Fejl: FPE_INTDIV (heltal: division med nul)

en: 
    Error: FPE_INTOVF (Integer: overflow)
da: 
    Fejl: FPE_INTOVF (Integer: overløb)

en: 
    Error: FPE_FLTDIV (Float: divide by zero)
da: 
    Fejl: FPE_FLTDIV (Float: division med nul)

en: 
    Error: FPE_FLTOVF (Float: overflow)
da: 
    Fejl: FPE_FLTOVF (Float: overløb)

en: 
    Error: FPE_FLTUND (Float: underflow)
da: 
    Fejl: FPE_FLTUND (Float: underløb)

en: 
    Error: FPE_FLTRES (Float: inexact result)
da: 
    Fejl: FPE_FLTRES (Float: unøjagtigt resultat)

en: 
    Error: FPE_FLTINV (Float: invalid operation)
da: 
    Fejl: FPE_FLTINV (Float: ugyldig operation)

en: 
    Error: FPE_FLTSUB (Float: subscript out of range)
da: 
    Fejl: FPE_FLTSUB (Float: subskript uden for område)

en: 
    Error: A general SIGFPE signal was encountered.
da: 
    Fejl: Et generelt SIGFPE-signal indtraf.

en: 
    Error: ILL_ILLOPC (Illegal Opcode)
da: 
    Fejl: ILL_ILLOPC (Ugyldig Opcode)

en: 
    Error: ILL_ILLOPN (Illegal Operand)
da: 
    Fejl: ILL_ILLOPN (Ugyldig Operand)

en: 
    Error: ILL_ILLADR (Illegal addressing mode)
da: 
    Fejl: ILL_ILLADR (Ugyldig adressingstilstand)

en: 
    Error: ILL_ILLTRP (Illegal Trap)
da: 
    Fejl: ILL_ILLTRP (Ugyldig Fælde)

en: 
    Error: ILL_PRVOPC (Privileged Opcode)
da: 
    Fejl: ILL_PRVOPC (Privilligeret Opkode)

en: 
    Error: ILL_PRVREG (Privileged Register)
da: 
    Fejl: ILL_PRVREG (Privilligeret Register)

en: 
    Error: ILL_COPROC (Coprocessor Error)
da: 
    Fejl: ILL_COPROC (Coprocessor fejl)

en: 
    Error: ILL_BADSTK (Internal Stack Error)
da: 
    Fejl: ILL_BADSTK (Intern stakfejl)

en: 
    Error: A general SIGILL signal was encountered.
da: 
    Fejl: Et generelt SIGILL-signal indtraf.

en: invalid token: %s
da: ugyldigt token: %s

en: Expecting a partition number.
da: Forventer et partitionsnummer.

en: Partition doesn't exist.
da: Partitionen findes ikke.

en: Expecting a file system type.
da: Forventer en filsystemstype.

en: Unknown file system type "%s".
da: Ukendt filsystemstype '%s'.

en: Expecting a disk label type.
da: Forventer en disketikettetype.

en: Can't create any more partitions.
da: Kan ikke tilføje flere partitioner.

en: Expecting a partition type.
da: Forventer eN partitionstype.

en: on
da: på

en: off
da: fra

en: OPTIONs:
da: FLAG:

en: COMMANDs:
da: KOMMANDOer:

en: 
    Report bugs to %s
da: 
    Rapportér fejl til %s

en: Using %s
da: Bruger %s

en: This command does not make sense in non-interactive mode.
da: Denne kommando er meningsløs i ikke-interaktiv tilstand.
