shadow 4.1.1 - en to sv translation catalogue (467 entries)

en: Multiple entries named '%s' in %s. Please fix this with pwck or grpck.
sv: Flera poster med namnet "%s" finns i %s. Rätta till detta med pwck eller grpck.

en: crypt method not supported by libcrypt? (%s)
sv: krypteringsmetoden stöds inte av libcrypt? (%s)

en: configuration error - cannot parse %s value: '%s'
sv: konfigurationsfel - kan inte tolka %s-värde: "%s"

en: Could not allocate space for config info.
sv: Kunde inte allokera plats för konfigurationsinformationen.

en: configuration error - unknown item '%s' (notify administrator)
sv: konfigurationsfel - okänd post "%s" (informera administratören)

en: Password:
sv: Lösenord:

en: %s's Password:
sv: %s lösenord:

en: %s: out of memory
sv: %s: slut på minne

en: %s: Cannot stat %s: %s
sv: %s: Kan inte ta status på %s: %s

en: %s: %s is neither a directory, nor a symlink.
sv: %s: %s är varken en katalog eller symbolisk länk.

en: %s: Cannot read symbolic link %s: %s
sv: %s: Kan inte läsa symboliska länken %s: %s

en: %s: Suspiciously long symlink: %s
sv: %s: Misstänkt lång symbolisk länk: %s

en: %s: Cannot create directory %s: %s
sv: %s: Kan inte skapa katalogen %s: %s

en: %s: Cannot change owner of %s: %s
sv: %s: Kan inte byta ägare för %s: %s

en: %s: Cannot change mode of %s: %s
sv: %s: Kan inte ändra rättigheter för %s: %s

en: %s: Cannot remove directory %s: %s
sv: %s: Kan inte ta bort katalogen %s: %s

en: %s: Cannot rename %s to %s: %s
sv: %s: Kan inte byta namn på %s till %s: %s

en: %s: Cannot remove %s: %s
sv: %s: Kan inte ta bort %s: %s

en: %s: Cannot create symbolic link %s: %s
sv: %s: Kan inte skapa symboliska länken %s: %s

en: %s: Cannot change owners of %s: %s
sv: %s: Kan inte byta ägare för %s: %s

en: %s: Cannot lstat %s: %s
sv: %s: Kan inte lstat %s: %s

en: %s: Warning, user %s has no tcb shadow file.
sv: %s: Varning, användaren %s har ingen tcb shadow-fil.

en: %s: Emergency: %s's tcb shadow is not a regular file with st_nlink=1.
    The account is left locked.
sv: %s: Nödläge:  tcb shadow för %s är inte en vanlig fil med st_nlink=1.
    Kontot lämnas kvar som låst.

en: %s: Cannot open %s: %s
sv: %s: Kan inte öppna %s: %s

en: Warning: unknown group %s
sv: Varning: okänd grupp %s

en: Warning: too many groups
sv: Varning: för många grupper

en: Your password has expired.
sv: Ditt lösenord har upphört att gälla.

en: Your password is inactive.
sv: Ditt lösenord är inaktivt.

en: Your login has expired.
sv: Ditt inloggningskonto har upphört att gälla.

en:   Contact the system administrator.
sv:   Kontakta systemadministratören.

en:   Choose a new password.
sv:   Välj ett nytt lösenord.

en: You must change your password.
sv: Du måste ändra ditt lösenord.

en: Your password will expire in %ld days.
sv: Ditt lösenord upphör att gälla om %ld dagar.

en: Your password will expire tomorrow.
sv: Ditt lösenord upphör att gälla imorgon.

en: Your password will expire today.
sv: Ditt lösenord upphör att gälla idag.

en: Unable to change owner or mode of tty stdin: %s
sv: Kunde inte ändra ägare eller rättigheter för tty standard in: %s

en: %s: failed to unlock %s
sv: %s: misslyckades med att låsa upp %s

en: Environment overflow
sv: Överskott av miljövariabler

en: You may not change $%s
sv: Du får inte ändra $%s

en: %d failure since last login.
    Last was %s on %s.
     | %d failures since last login.
    Last was %s on %s.
sv[0]: %d misslyckade sedan förra inloggningen
    Senast var %s den %s.
sv[1]: %d misslyckanden sedan förra inloggningen
    Senast var %s den %s.

en: %s: Invalid configuration: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)
sv: %s: Ogiltig konfiguration: SYS_GID_MIN (%lu), GID_MIN (%lu), SYS_GID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)
sv: %s: Ogiltig konfiguration: GID_MIN (%lu), GID_MAX (%lu)

en: %s: failed to allocate memory: %s
sv: %s: misslyckades att allokera minne: %s

en: %s: Can't get unique GID (no more available GIDs)
sv: %s: Kan inte få unik GID (inga fler tillgängliga GID)

en: %s: Invalid configuration: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)
sv: %s: Ogiltig konfiguration: SYS_UID_MIN (%lu), UID_MIN (%lu), SYS_UID_MAX (%lu)

en: %s: Invalid configuration: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)
sv: %s: Ogiltig konfiguration: UID_MIN (%lu), UID_MAX (%lu)

en: %s: Can't get unique UID (no more available UIDs)
sv: %s: Kan inte få unikt UID (inga fler tillgängliga UID)

en: Too many logins.
sv: För många inloggningsförsök.

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: No mail.
sv: Ingen post.

en: You have mail.
sv: Du har post.

en: no change
sv: ingen ändring

en: a palindrome
sv: en palindrom

en: case changes only
sv: endast ändring av gemener/versaler

en: too similar
sv: för likt

en: too simple
sv: för enkelt

en: rotated
sv: roterat

en: too short
sv: för kort

en: Bad password: %s.
sv: Felaktigt lösenord: %s.

en: passwd: pam_start() failed, error %d
sv: passwd: pam_start() misslyckades, fel %d

en: passwd: password unchanged
sv: passwd: lösenordet är oförändrat

en: passwd: password updated successfully
sv: passwd: uppdatering av lösenord lyckades

en: Incorrect password for %s.
sv: Felaktigt lösenord för %s.

en: %s: failed to drop privileges (%s)
sv: %s: misslyckades med att kasta rättigheterna (%s)

en: Invalid ENCRYPT_METHOD value: '%s'.
    Defaulting to DES.
sv: Ogiltigt värde för ENCRYPT_METHOD: "%s".
    Faller tillbaka på DES.

en: Unable to cd to '%s'
sv: Kunde inte byta katalog till "%s"

en: No directory, logging in with HOME=/
sv: Ingen katalog, loggar in med HOME=/

en: Cannot execute %s
sv: Kunde inte starta %s

en: Invalid root directory '%s'
sv: Felaktig rotkatalog "%s"

en: Can't change root directory to '%s'
sv: Kan inte ändra rotkatalog till "%s"

en: %s: user %s is currently logged in
sv: %s: användaren %s är för närvarande inloggad

en: Unable to determine your tty name.
sv: Kunde inte fastställa ditt tty-namn.

en: No
sv: Nej

en: Usage: %s [options] LOGIN
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] INLOGGNINGSNAMN
    
    Flaggor:

en:   -d, --lastday LAST_DAY        set date of last password change to LAST_DAY
sv:   -d, --lastday SISTA_DAG       ställ in datum för sista lösenordsändring till SISTA_DAG

en:   -E, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
sv:   -E, --expiredate UTGÅNGSDATUM ställ in kontots utgångsdatum till UTGÅNGSDATUM

en:   -h, --help                    display this help message and exit
sv:   -h, --help                    visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en:   -I, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
sv:   -I, --inactive INAKTIV        ställ in lösenordet till inaktivt efter utgång
                                    till INAKTIV

en:   -l, --list                    show account aging information
sv:   -l, --list                    visa åldringsinformation om kontot

en:   -m, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
sv:   -m, --mindays MIN_DAGAR       ställ in minimum antal dagar innan lösenords-
                                    ändring till MIN_DAGAR

en:   -W, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
sv:   -W, --warndays VARN_DAGAR     ställ in dagar för utgångsvarning till VARN_DAGAR

en: Enter the new value, or press ENTER for the default
sv: Ange det nya värdet eller tryck ENTER för standardvärdet

en: Minimum Password Age
sv: Minimum lösenordsålder

en: Maximum Password Age
sv: Maximum lösenordsålder

en: Last Password Change (YYYY-MM-DD)
sv: Senaste lösenordsändringen (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Password Expiration Warning
sv: Utlöpsvarning för lösenord

en: Password Inactive
sv: Lösenordet inaktivt

en: Account Expiration Date (YYYY-MM-DD)
sv: Utlöpsdatum för kontot (ÅÅÅÅ-MM-DD)

en: Last password change					:
sv: Senaste lösenordsändringen				:

en: never
sv: aldrig

en: password must be changed
sv: lösenordet måste ändras

en: Password expires					:
sv: Lösenordet löper ut					:

en: Password inactive					:
sv: Lösenordet inaktivt					:

en: Account expires						:
sv: Kontot löper ut						:

en: Minimum number of days between password change		: %ld
sv: Minimum antal dagar mellan lösenordsändringar		: %ld

en: Maximum number of days between password change		: %ld
sv: Maximum antal dagar mellan lösenordsändringar		: %ld

en: Number of days of warning before password expires	: %ld
sv: Antal dagar med varningar före lösenordet löper ut	: %ld

en: %s: invalid date '%s'
sv: %s: ogiltigt datum "%s"

en: %s: invalid numeric argument '%s'
sv: %s: ogiltigt numeriskt argument "%s"

en: %s: do not include "l" with other flags
sv: %s: inkludera inte "l" med andra flaggor

en: %s: Permission denied.
sv: %s: Åtkomst nekad.

en: %s: Cannot determine your user name.
sv: %s: Kan inte fastställa ditt användarnamn.

en: %s: cannot lock %s; try again later.
sv: %s: kan inte låsa %s; försök igen senare.

en: %s: cannot open %s
sv: %s: kan inte öppna %s

en: %s: failure while writing changes to %s
sv: %s: fel vid skrivning av ändringar till %s

en: %s: failed to prepare the new %s entry '%s'
sv: %s: misslyckades med att förbereda den nya %s-posten "%s"

en: %s: the shadow password file is not present
sv: %s: skugglösenordsfilen finns inte

en: %s: user '%s' does not exist in %s
sv: %s: användaren "%s" finns inte i %s

en: Changing the aging information for %s
sv: Ändrar åldersinformationen för %s

en: %s: error changing fields
sv: %s: fel vid ändring av fält

en: Usage: %s [options] [LOGIN]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [INLOGGNINGSNAMN]
    
    Flaggor:

en:   -u, --help                    display this help message and exit
sv:   -u, --help                    visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: Full Name
sv: Helt namn

en: Room Number
sv: Rumsnummer

en: Work Phone
sv: Telefonnummer (arbete)

en: Home Phone
sv: Telefonnummer (hem)

en: Other
sv: Övrigt

en: %s: fields too long
sv: %s: fälten för långa

en: Cannot change ID to root.
sv: Kan inte ändra ID till root.

en: %s: name with non-ASCII characters: '%s'
sv: %s: namn med icke-ASCII-tecken: "%s"

en: %s: invalid name: '%s'
sv: %s: ogiltigt namn: "%s"

en: %s: room number with non-ASCII characters: '%s'
sv: %s: rumsnummer med icke-ASCII-tecken: "%s"

en: %s: invalid room number: '%s'
sv: %s: ogiltigt rumsnummer: "%s"

en: %s: invalid work phone: '%s'
sv: %s: ogiltigt telefonnummer (arbete): "%s"

en: %s: invalid home phone: '%s'
sv: %s: ogiltigt telefonnummer (hem): "%s"

en: %s: '%s' contains non-ASCII characters
sv: %s: "%s" innehåller icke-ASCII-tecken

en: %s: '%s' contains illegal characters
sv: %s: "%s" innehåller ogiltiga tecken

en: %s: user '%s' does not exist
sv: %s: användaren "%s" finns inte

en: %s: cannot change user '%s' on NIS client.
sv: %s: kan inte ändra användare "%s" på en NIS-klient.

en: %s: '%s' is the NIS master for this client.
sv: %s: "%s" är NIS-master för denna klient.

en: Changing the user information for %s
sv: Ändrar användarinformationen för %s

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor]
    
    Flaggor:

en:   -e, --encrypted               supplied passwords are encrypted
sv:   -e, --encrypted               angivna lösenord är krypterade

en:   -m, --md5                     encrypt the clear text password using
                                    the MD5 algorithm
sv:   -m, --md5                     kryptera klartextlösenordet med
                                    MD5-algoritmen

en: %s: %s flag is only allowed with the %s flag
sv: %s: flaggan %s tillåts endast med flaggan %s

en: %s: the -c, -e, and -m flags are exclusive
sv: %s: flaggorna -c, -e och -m är uteslutande

en: %s: unsupported crypt method: %s
sv: %s: krypteringsmetoden stöds inte: %s

en: %s: line %d: line too long
sv: %s: rad %d: raden för lång

en: %s: line %d: missing new password
sv: %s: rad %d: saknar nytt lösenord

en: %s: line %d: group '%s' does not exist
sv: %s: rad %d: gruppen "%s" finns inte

en: %s: line %d: failed to prepare the new %s entry '%s'
sv: %s: rad %d: misslyckades med att förbereda den nya %s-posten "%s"

en: %s: error detected, changes ignored
sv: %s: ett fel upptäcktes, ändringar ignorerade

en: %s: (line %d, user %s) password not changed
sv: %s: (rad %d, användare %s) lösenordet har inte ändrats

en: %s: line %d: user '%s' does not exist
sv: %s: rad %d: användaren "%s" finns inte

en:   -s, --shell SHELL             new login shell for the user account
sv:   -s, --shell SHELL             nytt inloggningsskal för användarkontot

en: Login Shell
sv: Inloggningsskal

en: You may not change the shell for '%s'.
sv: Du får inte ändra skalet för "%s".

en: Changing the login shell for %s
sv: Ändrar inloggningsskal för %s

en: %s: Invalid entry: %s
sv: %s: Ogiltig post: %s

en: %s: %s is an invalid shell
sv: %s: %s är ett ogiltigt skal

en: %s: Warning: %s does not exist
sv: %s: Varning: %s finns inte

en: %s: Warning: %s is not executable
sv: %s: Varning: %s är inte en körbar fil

en: %s: options %s and %s conflict
sv: %s: flaggorna %s och %s står i konflikt

en: %s: unexpected argument: %s
sv: %s: oväntat argument: %s

en:   -a, --all                     display faillog records for all users
sv:   -a, --all                     visa faillog-poster för alla användare

en:   -l, --lock-secs SEC           after failed login lock account for SEC seconds
sv:   -l, --lock-secs S             efter misslyckad inloggning lås kontot i S sekunder

en:   -m, --maximum MAX             set maximum failed login counters to MAX
sv:   -m, --maximum MAX             ställ in maximalt antal misslyckade inloggningar till MAX

en:   -r, --reset                   reset the counters of login failures
sv:   -r, --reset                   nollställd räknarna för inloggningsfel

en: %s: Failed to get the entry for UID %lu
sv: %s: Misslyckades med att få posten för UID %lu

en: Login       Failures Maximum Latest                   On
sv: Användare       Fel      Max Senaste                  På

en:  [%lus left]
sv:  [%lus kvar]

en:  [%lds lock]
sv:  [%lds låsta]

en: %s: Failed to reset fail count for UID %lu
sv: %s: Misslyckades med att ställa in låstid för UID %lu

en: %s: Failed to set max for UID %lu
sv: %s: Misslyckades med att ställa in max för UID %lu

en: %s: Failed to set locktime for UID %lu
sv: %s: Misslyckades med att ställa in låstid för UID %lu

en: %s: Unknown user or range: %s
sv: %s: Okänd användare eller intervall: %s

en: %s: Cannot get the size of %s: %s
sv: %s: Kan inte få storleken för %s: %s

en: Usage: %s [option] GROUP
    
    Options:
sv: Användning: %s [flagga] GRUPP
    
    Flaggor:

en:   -a, --add USER                add USER to GROUP
sv:   -a, --add ANVÄNDARE           lägg till ANVÄNDARE till GRUPP

en:   -d, --delete USER             remove USER from GROUP
sv:   -d, --delete ANVÄNDARE        ta bort ANVÄNDARE från GRUPP

en:   -r, --remove-password         remove the GROUP's password
sv:   -r, --remove-password         ta bort GRUPPens lösenord

en:   -R, --restrict                restrict access to GROUP to its members
sv:   -R, --restrict                begränsa åtkomst till GRUPP till dess medlemmar

en:   -M, --members USER,...        set the list of members of GROUP
sv:   -M, --members ANVÄNDARE,...   ställ in listan för medlemmar av GRUPP

en:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    set the list of administrators for GROUP
sv:   -A, --administrators ADMIN,...
                                    ställ in listan för administratörer för GRUPP

en: Except for the -A and -M options, the options cannot be combined.
sv: Förutom för flaggorna -A och -M, flaggorna kan inte kombineras.

en: The options cannot be combined.
sv: Flaggorna kan inte kombineras.

en: %s: shadow group passwords required for -A
sv: %s: lösenord för skuggrupper krävs för -A

en: %s: group '%s' does not exist in %s
sv: %s: gruppen "%s" finns inte i %s

en: %s: failure while closing read-only %s
sv: %s: fel vid stängning av skrivskyddad %s

en: Changing the password for group %s
sv: Ändrar lösenordet för gruppen %s

en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

en: Re-enter new password:
sv: Ange nytt lösenord igen:

en: They don't match; try again
sv: De stämde inte överens, försök igen

en: %s: Try again later
sv: %s: Försök igen senare

en: Adding user %s to group %s
sv: Lägger till användaren %s till gruppen %s

en: Removing user %s from group %s
sv: Ta bort användaren %s från gruppen %s

en: %s: user '%s' is not a member of '%s'
sv: %s: användaren "%s" är inte en medlem av "%s"

en: %s: Not a tty
sv: %s: Inte en tty

en: Usage: %s [options] GROUP
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] GRUPP
    
    Flaggor:

en:   -f, --force                   exit successfully if the group already exists,
                                    and cancel -g if the GID is already used
sv:   -f, --force                   avsluta normalt om gruppen redan finns,
                                    och avbryt -g om GID redan används

en:   -g, --gid GID                 use GID for the new group
sv:   -g, --gid GID                 använd GID för den nya gruppen

en:   -K, --key KEY=VALUE           override /etc/login.defs defaults
sv:   -K, --key NYCKEL=VÄRDE        åsidosätt standardvärden i /etc/login.defs

en:   -o, --non-unique              allow to create groups with duplicate
                                    (non-unique) GID
sv:   -o, --non-unique              tillåt att skapa grupper med dubletta
                                    (icke-unika) GID

en:   -p, --password PASSWORD       use this encrypted password for the new group
sv:   -p, --password LÖSENORD       använd detta krypterade lösenord för nya gruppen

en:   -r, --system                  create a system account
sv:   -r, --system                  skapa ett systemkonto

en: %s: '%s' is not a valid group name
sv: %s: "%s" är inte ett giltigt gruppnamn

en: %s: invalid group ID '%s'
sv: %s: ogiltigt grupp-id "%s"

en: %s: -K requires KEY=VALUE
sv: %s: -K kräver KEY=VÄRDE

en: %s: group '%s' already exists
sv: %s: gruppen "%s" finns redan

en: %s: GID '%lu' already exists
sv: %s: GID "%lu" finns redan

en: %s: cannot remove entry '%s' from %s
sv: %s: kan inte ta bort posten "%s" från %s

en: %s: cannot remove the primary group of user '%s'
sv: %s: kan inte ta bort primära gruppen för användaren "%s"

en: %s: group '%s' does not exist
sv: %s: gruppen "%s" finns inte

en: %s: group '%s' is a NIS group
sv: %s: gruppen "%s" är en NIS-grupp

en: %s: %s is the NIS master
sv: %s: %s är NIS master

en: %s: user '%s' is already a member of '%s'
sv: %s: användaren "%s" är redan medlem av "%s"

en: %s: Out of memory. Cannot update %s.
sv: %s: Slut på minne. Kan inte uppdatera %s.

en: Usage: %s [options] [action]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [åtgärd]
    
    Flaggor:

en:   -g, --group groupname         change groupname instead of the user's group
                                    (root only)
sv:   -g, --group gruppnamn         ändra gruppnamn istället för användarens grupp
                                    (endast root)

en: Actions:
sv: Åtgärder:

en:   -a, --add username            add username to the members of the group
sv:   -a, --add användarnamn        lägg till användarnamn till medlemmarna av gruppen

en:   -d, --delete username         remove username from the members of the group
sv:   -d, --delete användarnamn     ta bort användarnamn från medlemmarna av gruppen

en:   -p, --purge                   purge all members from the group
sv:   -p, --purge                   ta bort alla medlemmar från gruppen

en:   -l, --list                    list the members of the group
sv:   -l, --list                    lista medlemmarna av gruppen

en: %s: your groupname does not match your username
sv: %s: ditt gruppnamn matchar inte ditt användarnamn

en: %s: only root can use the -g/--group option
sv: %s: endast root kan använda flaggan -g/--group

en:   -g, --gid GID                 change the group ID to GID
sv:   -g, --gid GID                 ändra grupp-id till GID

en:   -n, --new-name NEW_GROUP      change the name to NEW_GROUP
sv:   -n, --new-name NY_GRUPP       ändra namnet till NY_GRUPP

en:   -o, --non-unique              allow to use a duplicate (non-unique) GID
sv:   -o, --non-unique              tillåt användning av dubletta (icke-unika) GID

en:   -p, --password PASSWORD       change the password to this (encrypted)
                                    PASSWORD
sv:   -p, --password LÖSENORD       ändra lösenordet till detta (krypterade)
                                    LÖSENORD

en: %s: invalid group name '%s'
sv: %s: ogiltigt gruppnamn "%s"

en: %s: group %s is a NIS group
sv: %s: gruppen %s är en NIS-grupp

en: %s: unknown user %s
sv: %s: okänd användare %s

en: Usage: %s [options] [group [gshadow]]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [grupp [gshadow]]
    
    Flaggor:

en: Usage: %s [options] [group]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [grupp]
    
    Flaggor:

en: %s: -s and -r are incompatible
sv: %s: -s och -r är inkompatibla

en: invalid group file entry
sv: ogiltig post i gruppfil

en: delete line '%s'?
sv: ta bort rad "%s"?

en: duplicate group entry
sv: dubblerade grupposter

en: invalid group name '%s'
sv: ogiltigt gruppnamn "%s"

en: invalid group ID '%lu'
sv: ogiltigt grupp-id "%lu"

en: group %s: no user %s
sv: grupp %s: ingen användare %s

en: delete member '%s'?
sv: ta bort medlem "%s"?

en: no matching group file entry in %s
sv: ingen matchande gruppfilspost i %s

en: add group '%s' in %s?
sv: lägg till gruppen "%s" i %s?

en: group %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
sv: gruppen %s har en post i %s, men dess lösenordsfält i %s är inte inställt till "x"

en: invalid shadow group file entry
sv: ogiltig post i fil för skuggrupper

en: duplicate shadow group entry
sv: duplikata poster i skuggrupp

en: shadow group %s: no administrative user %s
sv: skuggrupp %s: ingen administrativ användare %s

en: delete administrative member '%s'?
sv: ta bort administrativ medlem "%s"?

en: shadow group %s: no user %s
sv: skuggrupp %s: ingen användare %s

en: %s: the files have been updated
sv: %s: filerna har uppdaterats

en: %s: no changes
sv: %s: inga ändringar

en: %s: cannot delete %s
sv: %s: kan inte ta bort %s

en:  groups=
sv:  grupper=

en:   -b, --before DAYS             print only lastlog records older than DAYS
sv:   -b, --before DAGAR            skriv endast ut lastlog information äldre än
                                    DAGAR

en:   -t, --time DAYS               print only lastlog records more recent than DAYS
sv:   -t, --time DAGAR              skriv endast ut lastlog information senare än
                                    DAGAR

en:   -u, --user LOGIN              print lastlog record of the specified LOGIN
sv:   -u, --user LOGIN              skriv ut lastlog information för användare
                                    angiven med LOGIN

en: Username                Port     Latest
sv: Användarnamn        Port     Senast

en: **Never logged in**
sv: **Aldrig varit inloggad**

en: Usage: %s [-p] [name]
sv: Användning: %s [-p] [namn]

en:        %s [-p] [-h host] [-f name]
sv:        %s [-p] [-h värd] [-f namn]

en:        %s [-p] -r host
sv:        %s [-p] -r värd

en: configuration error - cannot parse %s value: '%d'
sv: konfigurationsfel - kan inte tolka %s-värde: "%d"

en: Invalid login time
sv: Ogiltig inloggningstid

en: 
    System closed for routine maintenance
sv: 
    Systemet nedstängt för rutinmässigt underhåll

en: 
    [Disconnect bypassed -- root login allowed.]
sv: 
    [Nedkoppling kringgådd -- rootinloggning tillåten.]

en: %s: Cannot possibly work without effective root
sv: %s: Kan inte fungera utan en användbar root

en: No utmp entry.  You must exec "login" from the lowest level "sh"
sv: Ingen utmp post.  Du måste köra "login" från den lägsta nivån "sh"

en: 
    Login timed out after %u seconds.
sv: 
    Inloggningen översteg tidsgränsen efter %u sekunder.

en: login: PAM Failure, aborting: %s
sv: login: PAM misslyckades, avbryter: %s

en: %s login:
sv: %s inloggning:

en: login:
sv: inloggning:

en: Maximum number of tries exceeded (%u)
sv: Maximalt antal försök har överstigits (%u)

en: login: abort requested by PAM
sv: login: avbryt begärdes av PAM

en: Login incorrect
sv: Inloggning misslyckad

en: 
    %s login:
sv: 
    %s inloggning:

en: %s: failure forking: %s
sv: %s: fel vid processdelning: %s

en: TIOCSCTTY failed on %s
sv: TIOCSCTTY misslyckades på %s

en: Warning: login re-enabled after temporary lockout.
sv: Varning: inloggning återaktiverad efter temporär nedstängning.

en: Last login: %s on %s
sv: Senast inloggad: %s på %s

en:  from %.*s
sv:  från %.*s

en: login time exceeded
sv: inloggningstid överskriden

en: Usage: logoutd
sv: Användning: logoutd

en: Usage: newgrp [-] [group]
sv: Användning: newgrp [-] [grupp]

en: Usage: sg group [[-c] command]
sv: Användning: sg grupp [[-c] kommando]

en: Invalid password.
sv: Ogiltigt lösenord.

en: %s: failure forking: %s
sv: %s: fel vid processgrening: %s

en: %s: GID '%lu' does not exist
sv: %s: GID "%lu" finns inte

en: too many groups
sv: för många grupper

en:   -r, --system                  create system accounts
sv:   -r, --system                  skapa systemkonton

en: %s: group '%s' is a shadow group, but does not exist in /etc/group
sv: %s: gruppen "%s" är en skuggrupp men den finns inte i /etc/group

en: %s: invalid user ID '%s'
sv: %s: ogiltigt användar-id "%s"

en: %s: invalid user name '%s'
sv: %s: ogiltigt användarnamn "%s"

en: %s: line %d: invalid line
sv: %s: rad %d: ogiltig rad

en: %s: cannot update the entry of user %s (not in the passwd database)
sv: %s: kan inte uppdatera posten för användaren %s (finns inte i passwd-databasen)

en: %s: line %d: can't create user
sv: %s: rad %d: kan inte skapa användare

en: %s: line %d: can't create group
sv: %s: rad %d: kan inte skapa grupp

en: %s: line %d: user '%s' does not exist in %s
sv: %s: rad %d: användaren "%s" finns inte i %s

en: %s: line %d: can't update password
sv: %s: rad %d: kan inte uppdatera lösenord

en: %s: line %d: mkdir %s failed: %s
sv: %s: rad %d: mkdir %s misslyckades: %s

en: %s: line %d: chown %s failed: %s
sv: %s: rad %d: chown %s misslyckades: %s

en: %s: line %d: can't update entry
sv: %s: rad %d: kan inte uppdatera post

en:   -a, --all                     report password status on all accounts
sv:   -a, --all                     rapportera lösenordsstatus för alla konton

en:   -d, --delete                  delete the password for the named account
sv:   -d, --delete                  ta bort lösenordet för angivet konto

en:   -e, --expire                  force expire the password for the named account
sv:   -e, --expire                  tvinga utgång för lösenordet för det angivna kontot

en:   -k, --keep-tokens             change password only if expired
sv:   -k, --keep-tokens             ändra lösenord endast om utgånget

en:   -i, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
sv:   -i, --inactive INAKTIV        ställ in lösenordet som inaktivt efter utgång
                                    till INAKTIV

en:   -l, --lock                    lock the password of the named account
sv:   -l, --lock                    lås lösenordet för det angivna kontot

en:   -n, --mindays MIN_DAYS        set minimum number of days before password
                                    change to MIN_DAYS
sv:   -n, --mindays MIN_DAGAR       ställ in minsta antal dagar innan lösenords-
                                    ändring till MIN_DAGAR

en:   -q, --quiet                   quiet mode
sv:   -q, --quiet                   tyst läge

en:   -r, --repository REPOSITORY   change password in REPOSITORY repository
sv:   -r, --repository FÖRRÅD       ändra lösenord i förrådet FÖRRÅD

en:   -S, --status                  report password status on the named account
sv:   -S, --status                  rapportera lösenordsstatus för det angivna kontot

en:   -u, --unlock                  unlock the password of the named account
sv:   -u, --unlock                  lås upp lösenordet för det angivna kontot

en:   -w, --warndays WARN_DAYS      set expiration warning days to WARN_DAYS
sv:   -w, --warndays VARN_DAGAR     ställ in dagar för utgångsvarning till VARN_DAGAR

en:   -x, --maxdays MAX_DAYS        set maximum number of days before password
                                    change to MAX_DAYS
sv:   -x, --maxdays MAX_DAGAR       ställ in maximalt antal dagar innan lösenords-
                                    ändring till MAX_DAGAR

en: Old password:
sv: Gammalt lösenord:

en: Enter the new password (minimum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
sv: Ange det nya lösenordet (minimum %d tecken)
    Använd en kombination av stora och små bokstäver samt siffror.

en: Enter the new password (minimum of %d, maximum of %d characters)
    Please use a combination of upper and lower case letters and numbers.
sv: Ange det nya lösenordet (minimum %d, maximum %d tecken)
    Använd en kombination av gemener, versaler och siffror.

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: Try again.
sv: Försök igen.

en: 
    Warning: weak password (enter it again to use it anyway).
sv: 
    Varning: svagt lösenord (ange det igen för att använda det ändå).

en: They don't match; try again.
sv: De stämde inte, försök igen.

en: The password for %s cannot be changed.
sv: Lösenordet för %s kan inte ändras.

en: The password for %s cannot be changed yet.
sv: Lösenordet för %s kan inte ändras ännu.

en: %s: unlocking the password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock the password of this account.
sv: %s: upplåsning av lösenordet kommer att resultera i ett konto utan lösenord.
    Du bör ange ett lösenord med usermod -p för att låsa upp lösenordet för detta konto.

en: %s: repository %s not supported
sv: %s: repository %s stöds inte

en: %s: You may not view or modify password information for %s.
sv: %s: Du kan inte visa eller modifiera lösenordsinformationen för %s.

en: Changing password for %s
sv: Ändrar lösenord för %s

en: The password for %s is unchanged.
sv: Lösenordet för %s är oförändrat.

en: %s: password changed.
sv: %s: lösenordet ändrades.

en: Usage: %s [options] [passwd]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [lösenord]
    
    Flaggor:

en: Usage: %s [options] [passwd [shadow]]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] [lösenord [skugga]]
    
    Flaggor:

en: %s: no alternative shadow file allowed when USE_TCB is enabled.
sv: %s: ingen alternativ shadow-fil tillåts när USE_TCB är aktiverad.

en: invalid password file entry
sv: ogiltig post i lösenordsfil

en: duplicate password entry
sv: duplikata lösenordsposter

en: invalid user name '%s'
sv: ogiltigt användarnamn "%s"

en: invalid user ID '%lu'
sv: ogiltigt användar-id "%lu"

en: user '%s': no group %lu
sv: användare "%s": ingen grupp %lu

en: user '%s': directory '%s' does not exist
sv: användare "%s": katalogen "%s" finns inte

en: user '%s': program '%s' does not exist
sv: användare "%s": programmet "%s" finns inte

en: no tcb directory for %s
sv: ingen tcb-katalog för %s

en: create tcb directory for %s?
sv: skapa tcb-katalog för %s?

en: failed to create tcb directory for %s
sv: misslyckades med att skapa tcb-katalog för %s

en: %s: cannot lock %s.
sv: %s: kan inte låsa %s.

en: no matching password file entry in %s
sv: ingen matchande lösenordfilpost i %s

en: add user '%s' in %s?
sv: lägg till grupp "%s" i %s?

en: user %s has an entry in %s, but its password field in %s is not set to 'x'
sv: användaren %s har en post i %s, men dess lösenordsfält i %s är inte inställt till "x"

en: invalid shadow password file entry
sv: ogiltig post i skugglösenordsfil

en: duplicate shadow password entry
sv: duplikat post för skugglösenord

en: user %s: last password change in the future
sv: användare %s: senaste lösenordsändringen i framtiden

en: %s: cannot sort entries in %s
sv: %s: kan inte sortera poster i %s

en: %s: can't work with tcb enabled
sv: %s: kan inte fungera med tcb aktiverat

en: %s: failed to change the mode of %s to 0600
sv: %s: misslyckades med att ändra rättigheter för %s till 0600

en: Access to su to that account DENIED.
sv: Tillgång med su till det kontot NEKAS.

en: Password authentication bypassed.
sv: Lösenordsautentisering kringgådd.

en: Please enter your OWN password as authentication.
sv: Vänligen ange ditt EGNA lösenord för autentisering.

en: %s: Cannot fork user shell
sv: %s: Kan inte grena användarskal

en: %s: signal malfunction
sv: %s: signalfel

en: Session terminated, terminating shell...
sv: Sessionen terminerad, terminerar skal...

en:  ...killed.
sv:  ...dödad.

en:  ...waiting for child to terminate.
sv:  ...väntar på att barn ska termineras.

en:  ...terminated.
sv:  ...terminerad.

en: %s: %s
    (Ignored)
sv: %s: %s
    (Ignorerad)

en: You are not authorized to su %s
sv: Du är inte bemyndigad att su %s

en: (Enter your own password)
sv: (Ange ditt egna lösenord)

en: %s: Authentication failure
sv: %s: Autentiseringsfel

en: %s: You are not authorized to su at that time
sv: %s: Du är inte behörig att använda su för tillfället

en: %s: must be run from a terminal
sv: %s: måste köras från en terminal

en: %s: pam_start: error %d
sv: %s: pam_start: fel %d

en: Cannot execute %s
sv: Kunde inte starta %s

en: No password file
sv: Ingen lösenordsfil

en: TIOCSCTTY failed
sv: TIOCSCTTY misslyckades

en: No password entry for 'root'
sv: Ingen lösenordspost för "root"

en: 
    Type control-d to proceed with normal startup,
    (or give root password for system maintenance):
sv: 
    Tryck Control-D för att fortsätta med normal uppstart,
    (eller ange root-lösenordet för systemunderhåll):

en: Entering System Maintenance Mode
sv: Går över till läge för systemunderhåll

en: %s: %s was created, but could not be removed
sv: %s: %s skapades men kunde inte tas bort

en: %s: the %s configuration in %s will be ignored
sv: %s: %s-konfigurationen i %s kommer att ignoreras

en: %s: cannot create new defaults file
sv: %s: kan inte skapa ny standardfil

en: %s: cannot open new defaults file
sv: %s: kan inte öppna ny fil med standardvärden

en: %s: line too long in %s: %s...
sv: %s: raden är för lång i %s: %s...

en: %s: rename: %s: %s
sv: %s: byt namn: %s: %s

en: %s: group '%s' is a NIS group.
sv: %s: gruppen "%s" är en NIS-grupp.

en: %s: too many groups specified (max %d).
sv: %s: för många grupper angivna (max %d).

en: Usage: %s [options] LOGIN
           %s -D
           %s -D [options]
    
    Options:
sv: Användning: %s [flaggor] INLOGGNINGSNAMN
                %s -D
                %s -D [flaggor]
    
    Flaggor:

en:   -b, --base-dir BASE_DIR       base directory for the home directory of the
                                    new account
sv:   -b, --base-dir BASKATALOG     baskatalog för hemkatalogen för
                                    det nya kontot

en:   -c, --comment COMMENT         GECOS field of the new account
sv:   -c, --comment KOMMENTAR       GECOS-fält för det nya kontot

en:   -d, --home-dir HOME_DIR       home directory of the new account
sv:   -d, --home-dir HEM_KAT        hemkatalog för det nya kontot

en:   -D, --defaults                print or change default useradd configuration
sv:   -D, --defaults                skriv ut eller ändra standardkonfiguration för useradd

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  expiration date of the new account
sv:   -e, --expiredate UTGÅNGSDATUM utgångsdatum för det nya kontot

en:   -f, --inactive INACTIVE       password inactivity period of the new account
sv:   -f, --inactive INAKTIV        lösenordets inaktivitetsperiod för det nya kontot

en:   -g, --gid GROUP               name or ID of the primary group of the new
                                    account
sv:   -g, --gid GRUPP               namn eller ID för den primära gruppen för det
                                    nya kontot

en:   -k, --skel SKEL_DIR           use this alternative skeleton directory
sv:   -k, --skel SKEL-KAT           använd denna alternativa skelett-katalog

en:   -l, --no-log-init             do not add the user to the lastlog and
                                    faillog databases
sv:   -l, --no-log-init             lägg inte till användaren till databaserna lastlog
                                    och faillog

en:   -m, --create-home             create the user's home directory
sv:   -m, --create-home             skapa användarens hemkatalog

en:   -M, --no-create-home          do not create the user's home directory
sv:   -M, --no-create-home          skapa inte användarens hemkatalog

en:   -N, --no-user-group           do not create a group with the same name as
                                    the user
sv:   -N, --no-user-group           skapa inte en grupp med samma namn som
                                    användaren

en:   -o, --non-unique              allow to create users with duplicate
                                    (non-unique) UID
sv:   -o, --non-unique              tillåt att skapa användare med dubletta
                                    (icke-unika) UID

en:   -p, --password PASSWORD       encrypted password of the new account
sv:   -p, --password LÖSENORD       krypterat lösenord för det nya kontot

en:   -s, --shell SHELL             login shell of the new account
sv:   -s, --shell SKAL              inloggningsskal för det nya kontot

en:   -u, --uid UID                 user ID of the new account
sv:   -u, --uid UID                 användare-ID för det nya kontot

en:   -U, --user-group              create a group with the same name as the user
sv:   -U, --user-group              skapa en grupp med samma namn som användaren

en: %s: invalid base directory '%s'
sv: %s: ogiltig baskatalog "%s"

en: %s: invalid comment '%s'
sv: %s: ogiltig kommentar "%s"

en: %s: invalid home directory '%s'
sv: %s: ogiltig hemkatalog "%s"

en: %s: shadow passwords required for -e
sv: %s: skugglösenord krävs för -e

en: %s: shadow passwords required for -f
sv: %s: skugglösenord krävs för -f

en: %s: invalid field '%s'
sv: %s: ogiltigt fält "%s"

en: %s: invalid shell '%s'
sv: %s: ogiltigt skal "%s"

en: %s: -Z requires SELinux enabled kernel
sv: %s: -Z kräver en SELinux-aktiverad kärna

en: %s: cannot create directory %s
sv: %s: kan inte skapa katalog %s

en: Creating mailbox file
sv: Skapar postlådefil

en: Group 'mail' not found. Creating the user mailbox file with 0600 mode.
sv: Gruppen "mail" hittades inte. Skapar användarens postlådefil med läget 0600.

en: Setting mailbox file permissions
sv: Ställer in rättigheter för postlådefil

en: %s: user '%s' already exists
sv: %s: användaren "%s" finns redan

en: %s: group %s exists - if you want to add this user to that group, use -g.
sv: %s: gruppen %s finns redan - om du vill lägga till denna användare till den gruppen, använd -g.

en: %s: can't create user
sv: %s: kan inte skapa användare

en: %s: UID %lu is not unique
sv: %s: UID %lu är inte unikt

en: %s: Failed to create tcb directory for %s
sv: %s: Misslyckades med att skapa tcb-katalog för %s

en: %s: can't create group
sv: %s: kan inte skapa grupp

en:   -r, --remove                  remove home directory and mail spool
sv:   -r, --remove                  ta bort hemkatalog och postkö

en: %s: group %s is the primary group of another user and is not removed.
sv: %s: gruppen %s är den primära gruppen för en annan användare och tas inte bort.

en: %s: warning: can't remove %s: %s
sv: %s: varning: kan inte ta bort %s: %s

en: %s: %s not owned by %s, not removing
sv: %s: %s ägs inte av %s, tar inte bort

en: %s: Cannot drop privileges: %s
sv: %s: Kan inte släppa privilegier: %s

en: %s: Cannot remove the content of %s: %s
sv: %s: Kan inte ta bort innehållet i %s: %s

en: %s: Cannot remove tcb files for %s: %s
sv: %s: Kan inte ta bort tcb-filer för %s: %s

en: %s: user %s is a NIS user
sv: %s: användaren %s är en NIS-användare

en: %s: %s home directory (%s) not found
sv: %s: %s hemkatalogen (%s) hittades inte

en: %s: not removing directory %s (would remove home of user %s)
sv: %s: tar inte bort katalogen %s (skulle ta bort hemmet för användaren %s)

en: %s: error removing directory %s
sv: %s: fel vid borttagning av katalogen %s

en:   -c, --comment COMMENT         new value of the GECOS field
sv:   -c, --comment KOMMENTAR       nytt värde för GECOS-fältet

en:   -d, --home HOME_DIR           new home directory for the user account
sv:   -d, --home HEMKAT             ny hemkatalog för användarkontot

en:   -e, --expiredate EXPIRE_DATE  set account expiration date to EXPIRE_DATE
sv:   -e, --expiredate UTGÅNGSDATUM ställ in kontots utgångsdatum
                                    till UTGÅNGSDATUM

en:   -f, --inactive INACTIVE       set password inactive after expiration
                                    to INACTIVE
sv:   -f, --inactive INAKTIV        ställ in lösenordet som inaktivt efter
                                    utgångsdatum till INAKTIV

en:   -g, --gid GROUP               force use GROUP as new primary group
sv:   -g, --gid GRUPP               tvinga användning av GRUPP som ny primärgrupp

en:   -G, --groups GROUPS           new list of supplementary GROUPS
sv:   -G, --groups GRUPPER          ny lista över ytterligare GRUPPER

en:   -a, --append                  append the user to the supplemental GROUPS
                                    mentioned by the -G option without removing
                                    the user from other groups
sv:   -a, --append                  lägg till användaren till ytterligare GRUPPER
                                    som nämns av flaggan -G utan att ta bort
                                    honom/henne från andra grupper

en:   -l, --login NEW_LOGIN         new value of the login name
sv:   -l, --login NYTT_NAMN         nytt värde för inloggningsnamnet

en:   -L, --lock                    lock the user account
sv:   -L, --lock                    lås användarkontot

en:   -m, --move-home               move contents of the home directory to the
                                    new location (use only with -d)
sv:   -m, --move-home               flytta innehållet i hemkatalogen till
                                    en ny plats (använd endast med -d)

en:   -o, --non-unique              allow using duplicate (non-unique) UID
sv:   -o, --non-unique              tillåt användning av dubbletta (icke-unika) UID

en:   -p, --password PASSWORD       use encrypted password for the new password
sv:   -p, --password LÖSENORD       använd krypterat lösenord som nytt lösenord

en:   -u, --uid UID                 new UID for the user account
sv:   -u, --uid UID                 nytt UID för användarkontot

en:   -U, --unlock                  unlock the user account
sv:   -U, --unlock                  lås upp användarkontot

en: %s: unlocking the user's password would result in a passwordless account.
    You should set a password with usermod -p to unlock this user's password.
sv: %s: upplåsning av användarens lösenord skulle resultera i ett konto utan lösenord.
    Du bör ställa in ett lösenord med usermod -p för att låsa upp användarens lösenord.

en: %s: user '%s' already exists in %s
sv: %s: användaren "%s" finns redan i %s

en: %s: the -L, -p, and -U flags are exclusive
sv: %s: flaggorna -L, -p och -U är uteslutande

en: %s: shadow passwords required for -e and -f
sv: %s: skugglösenord krävs för -e och -f

en: %s: UID '%lu' already exists
sv: %s: UID "%lu" finns redan

en: %s: directory %s exists
sv: %s: katalogen %s finns redan

en: %s: The previous home directory (%s) was not a directory. It is not removed and no home directories are created.
sv: %s: Tidigare hemkatalogen (%s) var inte en katalog. Den har inte tagits bort och inga hemkataloger har skapats.

en: %s: Failed to change ownership of the home directory
sv: %s: Misslyckades med att ändra ägarskap för hemkatalogen

en: %s: warning: failed to completely remove old home directory %s
sv: %s: varning: misslyckades med att ta bort hela den gamla hemkatalogen %s

en: %s: cannot rename directory %s to %s
sv: %s: kunde inte byta namn på katalogen %s till %s

en: %s: failed to copy the lastlog entry of user %lu to user %lu: %s
sv: %s: misslyckades med att kopiera lastlog-posten för användaren %lu till användaren %lu: %s

en: %s: failed to copy the faillog entry of user %lu to user %lu: %s
sv: %s: misslyckades med att kopiera faillog-posten för användaren %lu till användaren %lu: %s

en: %s: warning: %s not owned by %s
sv: %s: varning: %s ägs inte av %s

en: failed to change mailbox owner
sv: misslyckades med att byta ägare på postlåda

en: failed to rename mailbox
sv: misslyckades med att byta namn på postlåda

en: You have modified %s.
    You may need to modify %s for consistency.
    Please use the command '%s' to do so.
sv: Du har ändrat %s.
    Du kan behöva ändra %s för att stämma överens.
    Använd kommandot "%s" för att göra det.

en:   -g, --group                   edit group database
sv:   -g, --group                   redigera gruppdatabas

en:   -p, --passwd                  edit passwd database
sv:   -p, --passwd                  redigera lösenordsdatabas

en:   -s, --shadow                  edit shadow or gshadow database
sv:   -s, --shadow                  redigera shadow- eller gshadow-databasen

en:   -u, --user                    which user's tcb shadow file to edit
sv:   -u, --user                    vilken användares tcb shadow-fil att redigera

en: %s: failed to remove %s
sv: %s: misslyckades med att ta bort %s

en: %s: %s is unchanged
sv: %s: %s är oförändrad

en: failed to drop privileges
sv: misslyckades med att släppa privilegier

en: setfscreatecon () failed
sv: setfscreatecon () misslyckades

en: failed to gain privileges
sv: misslyckades med att få privilegier

en: Couldn't lock file
sv: Kunde inte låsa fil

en: Couldn't make backup
sv: Kunde inte göra en säkerhetskopia

en: failed to stat edited file
sv: misslyckades med att ta status på redigerade filen

en: failed to allocate memory
sv: misslyckades att allokera minne

en: failed to create backup file
sv: misslyckades med att skapa säkerhetskopia

en: %s: can't restore %s: %s (your changes are in %s)
sv: %s: kan inte återställa %s: %s (dina ändringar finns i %s)

en: %s: failed to find tcb directory for %s
sv: %s: misslyckades med att hitta tcb-katalog för %s
