shared-mime-info - en to hu translation catalogue (747 entries)

en: ATK inset
hu: ATK betét

en: electronic book document
hu: elektronikus könyvdokumentum

en: Kindle book document
hu: Kindle könyvdokumentum

en: Adobe Illustrator document
hu: Adobe Illustrator-dokumentum

en: Macintosh BinHex-encoded file
hu: Macintosh BinHex kódolású fájl

en: Mathematica Notebook file
hu: Mathematica munkafüzetfájl

en: MathML document
hu: MathML-dokumentum

en: mailbox file
hu: mailbox fájl

en: Metalink file
hu: Metalink fájl

en: unknown
hu: ismeretlen

en: Partially downloaded file
hu: Részben letöltött fájl

en: ODA document
hu: ODA-dokumentum

en: WWF document
hu: WWF-dokumentum

en: PDF document
hu: PDF-dokumentum

en: XSPF playlist
hu: XSPF-lejátszólista

en: Microsoft Windows theme pack
hu: Microsoft Windows témacsomag

en: AmazonMP3 download file
hu: AmazonMP3 letöltésfájl

en: GSM 06.10 audio
hu: GSM 06.10 hang

en: iRiver playlist
hu: iRiver lejátszólista

en: PGP/MIME-encrypted message header
hu: PGP/MIME titkosított üzenetfejléc

en: PGP keys
hu: PGP-kulcs

en: detached OpenPGP signature
hu: leválasztott OpenPGP-aláírás

en: PKCS#7 file
hu: PKCS#7 fájl

en: detached S/MIME signature
hu: leválasztott S/MIME-aláírás

en: PKCS#8 private key
hu: PKCS#8 személyes kulcs

en: PKCS#8 private key (encrypted)
hu: PKCS#8 személyes kulcs (titkosított)

en: PKCS#10 certification request
hu: PKCS#10-tanúsítványkérés

en: X.509 certificate
hu: X.509 tanúsítvány

en: certificate revocation list
hu: tanúsítvány visszavonási lista

en: PkiPath certification path
hu: PkiPath tanúsítványútvonal

en: PostScript document
hu: PostScript dokumentum

en: Plucker document
hu: Plucker dokumentum

en: RAML document
hu: RAML dokumentum

en: RELAX NG XML schema
hu: RELAX NG XML-séma

en: RTF document
hu: RTF dokumentum

en: Sieve mail filter script
hu: Sieve levélszűrő parancsfájl

en: SMIL document
hu: SMIL dokumentum

en: WPL playlist
hu: WPL-lejátszólista

en: SQLite2 database
hu: SQLite2 adatbázis

en: SQLite3 database
hu: SQLite3 adatbázis

en: GEDCOM family history
hu: GEDCOM családtörténet

en: Flash video
hu: Flash videó

en: JavaFX video
hu: JavaFX videó

note: translators: a record is in this context a description of a board game that has been played, and that can be played back again: http://www.red-bean.com/sgf/
en: SGF record
hu: SGF pontszám

en: XLIFF translation file
hu: XLIFF fordítási fájl

en: YAML document
hu: YAML-dokumentum

en: Corel Draw drawing
hu: Corel Draw-rajz

en: HPGL file
hu: HPGL fájl

en: PCL file
hu: PCL fájl

en: Lotus 1-2-3 spreadsheet
hu: Lotus 1-2-3-munkafüzet

en: Lotus Word Pro document
hu: Lotus Word Pro dokumentum

en: JET database
hu: JET adatbázis

en: Microsoft Cabinet archive
hu: Microsoft Cabinet archívum

en: Excel spreadsheet
hu: Excel táblázat

en: Excel add-in
hu: Excel bővítmény

en: Excel 2007 binary spreadsheet
hu: Excel 2007 bináris táblázat

en: Excel spreadsheet template
hu: Excel munkafüzetsablon

en: PowerPoint presentation
hu: PowerPoint prezentáció

en: PowerPoint add-in
hu: PowerPoint bővítmény

en: PowerPoint slide
hu: PowerPoint dia

en: PowerPoint presentation template
hu: PowerPoint bemutatósablon

en: Office Open XML Visio drawing
hu: Office Open XML Visio rajz

en: Office Open XML Visio template
hu: Office Open XML Visio sablon

en: Word document
hu: Word dokumentum

en: Word document template
hu: Word dokumentumsablon

en: XPS document
hu: XPS dokumentum

en: Microsoft Works document
hu: Microsoft Works dokumentum

en: Microsoft Visio document
hu: Microsoft Visio dokumentum

en: Word template
hu: Word sablon

en: GML document
hu: GML dokumentum

en: GNUnet search file
hu: GNUnet keresési fájl

en: TNEF message
hu: TNEF üzenet

en: StarCalc spreadsheet
hu: StarCalc-munkafüzet

en: StarChart chart
hu: StarChart-grafikon

en: StarDraw drawing
hu: StarDraw-rajz

en: StarImpress presentation
hu: StarImpress-bemutató

en: StarMail email
hu: StarMail e-mail

en: StarMath formula
hu: StarMath-képlet

en: StarWriter document
hu: StarWriter-dokumentum

en: OpenOffice Calc spreadsheet
hu: OpenOffice Calc táblázat

en: OpenOffice Calc template
hu: OpenOffice Calc sablon

en: OpenOffice Draw drawing
hu: OpenOffice Draw rajz

en: OpenOffice Draw template
hu: OpenOffice Draw sablon

en: OpenOffice Impress presentation
hu: OpenOffice Impress bemutató

en: OpenOffice Impress template
hu: OpenOffice Impress sablon

en: OpenOffice Math formula
hu: OpenOffice Math képlet

en: OpenOffice Writer document
hu: OpenOffice Writer dokumentum

en: OpenOffice Writer global document
hu: OpenOffice Writer globális dokumentum

en: OpenOffice Writer template
hu: OpenOffice Writer sablon

en: ODT document
hu: ODT-dokumentum

en: ODT document (Flat XML)
hu: ODT-dokumentum (egyszerű XML)

en: ODT template
hu: ODT-sablon

en: OTH template
hu: OTH-sablon

en: ODM document
hu: ODM-dokumentum

en: ODG drawing
hu: ODG-rajz

en: ODG drawing (Flat XML)
hu: ODG-rajz (egyszerű XML)

en: ODG template
hu: ODG-sablon

en: ODP presentation
hu: ODP-prezentáció

en: ODP presentation (Flat XML)
hu: ODP-prezentáció (egyszerű XML)

en: ODP template
hu: ODP-sablon

en: ODS spreadsheet
hu: ODS-táblázat

en: ODS spreadsheet (Flat XML)
hu: ODS-táblázat (egyszerű XML)

en: ODS template
hu: ODS-sablon

en: ODC chart
hu: ODC-táblázat

en: ODC template
hu: ODC-sablon

en: ODF formula
hu: ODF-képlet

en: ODF template
hu: ODG-sablon

en: ODB database
hu: ODB-adatbázis

en: ODI image
hu: ODI-kép

en: OpenOffice.org extension
hu: OpenOffice.org kiterjesztés

en: Android package
hu: Android csomag

en: SIS package
hu: SIS csomag

en: SISX package
hu: SISX csomag

en: network packet capture
hu: hálózaticsomag-rögzítés

en: WordPerfect document
hu: WordPerfect-dokumentum

en: YouTube media archive
hu: YouTube médiaarchívum

en: SPSS portable data file
hu: SPSS hordozható adatfájl

en: SPSS data file
hu: SPSS adatfájl

en: XBEL bookmarks
hu: XBEL-könyvjelzők

en: 7-zip archive
hu: 7-zip archívum

en: AbiWord document
hu: AbiWord-dokumentum

en: CD image cuesheet
hu: CD kép cuesheet

en: Lotus AmiPro document
hu: Lotus AmiPro-dokumentum

en: AportisDoc document
hu: AportisDoc-dokumentum

en: Applix Spreadsheets spreadsheet
hu: Applix Spreadsheets-munkafüzet

en: Applix Words document
hu: Applix Words-dokumentum

en: ARC archive
hu: ARC-archívum

en: AR archive
hu: AR-archívum

en: ARJ archive
hu: ARJ-archívum

en: ASP page
hu: ASP oldal

en: AWK script
hu: AWK-parancsfájl

en: BCPIO document
hu: BCPIO-dokumentum

en: BitTorrent seed file
hu: BitTorrent-magfájl

en: Blender scene
hu: Blender-jelenet

en: TeX DVI document (bzip-compressed)
hu: TeX DVI dokumentum (bzip tömörítésű)

en: Bzip archive
hu: Bzip archívum

en: Tar archive (bzip-compressed)
hu: Tar archívum (bzip tömörítésű)

en: PDF document (bzip-compressed)
hu: PDF dokumentum (bzip tömörítésű)

en: PostScript document (bzip-compressed)
hu: PostScript dokumentum (bzip tömörítésű)

en: comic book archive
hu: képregényarchívum

en: Lrzip archive
hu: Lrzip archívum

en: Tar archive (lrzip-compressed)
hu: Tar archívum (lrzip tömörítésű)

en: Apple disk image
hu: Apple lemezkép

en: Raw disk image
hu: Nyers lemezkép

en: Floppy disk image
hu: Flopi lemezkép

en: Raw disk image (XZ-compressed)
hu: Nyers lemezkép (XZ tömörítésű)

en: raw CD image
hu: nyers CD-lemezkép

en: AppImage application bundle
hu: AppImage alkalmazáscsomag

en: CD Table Of Contents
hu: CD tartalomjegyzék

en: PGN chess game notation
hu: PGN sakkfeljegyzés

en: CHM document
hu: CHM dokumentum

en: Java byte code
hu: Java-bájtkód

en: UNIX-compressed file
hu: UNIX tömörítésű fájl

en: Tar archive (gzip-compressed)
hu: Tar archívum (gzip tömörítésű)

en: program crash data
hu: összeomlott program adatai

en: CPIO archive
hu: CPIO-archívum

en: CPIO archive (gzip-compressed)
hu: CPIO archívum (gzip tömörítésű)

en: C shell script
hu: C héj-parancsfájl

en: Xbase document
hu: Xbase dokumentum

note: Translate this to Mega-CD if the console was known as such in your locale Should be Mega-CD in all but en_US, Mexico, Canada and Brazil: https://en.wikipedia.org/wiki/Sega_CD
en: Sega CD disc image
hu: Sega CD-lemezkép

en: Sega Saturn disc image
hu: Sega Saturn lemezkép

en: Dreamcast disc image
hu: Dreamcast lemezkép

en: Wii disc image
hu: Wii lemezkép

en: WiiWare bundle
hu: WiiWare csomag

en: GameCube disc image
hu: GameCube lemezkép

en: Thomson Mémo7 cartridge
hu: Thomson Mémo7 kazetta

en: Thomson cassette
hu: Thomson kazetta

en: HFE floppy disk image
hu: HFE flopi lemezkép

en: SAP Thomson floppy disk image
hu: SAP Thomson flopi lemezkép

en: Debian package
hu: Debian-csomag

en: Qt Designer interface document
hu: Qt Designer felületleíró dokumentum

en: Qt Markup Language file
hu: Qt jelölőnyelvű fájl

en: desktop configuration file
hu: asztalbeállító fájl

en: FictionBook document
hu: FictionBook-dokumentum

en: Compressed FictionBook document
hu: Tömörített FictionBook dokumentum

en: Dia diagram
hu: Dia-diagram

en: Dia shape
hu: Dia alakzat

en: TeX DVI document
hu: TeX DVI-dokumentum

en: Enlightenment theme
hu: Enlightenment-téma

en: Egon Animator animation
hu: Egon Animator-animáció

en: executable
hu: futtatható

en: FLTK Fluid file
hu: FLTK Fluid fájl

en: WOFF font
hu: WOFF-betűkészlet

en: WOFF2 font
hu: WOFF2 betűkészlet

en: PostScript type-1 font
hu: PostScript type-1 betűkészlet

en: Adobe font metrics
hu: Adobe-betűmetrika

en: BDF font
hu: BDF-betűkészlet

en: DOS font
hu: DOS-betűkészlet

en: Adobe FrameMaker font
hu: Adobe FrameMaker-betűkészlet

en: LIBGRX font
hu: LIBGRX-betűkészlet

en: Linux PSF console font
hu: Linux PSF konzolos betűkészlet

en: Linux PSF console font (gzip-compressed)
hu: Linux PSF konzolos betűkészlet (gzip tömörítésű)

en: PCF font
hu: PCF-betűkészlet

en: OpenType font
hu: OpenType-betűkészlet

en: Speedo font
hu: Speedo-betűkészlet

en: SunOS News font
hu: SunOS News-betűkészlet

en: TeX font
hu: TeX-betűkészlet

en: TeX font metrics
hu: TeX-betűmetrika

en: TrueType font
hu: TrueType-betűkészlet

en: Font collection
hu: Betűkészlet-gyűjtemény

en: TrueType XML font
hu: TrueType XML betűkészlet

en: V font
hu: V-betűkészlet

en: Adobe FrameMaker document
hu: Adobe FrameMaker-dokumentum

en: GDBM database
hu: GDBM adatbázis

en: translated messages (machine-readable)
hu: lefordított üzenetek (gépi kód)

en: GTK+ Builder interface document
hu: GTK+ Builder felületleíró dokumentum

en: Glade project
hu: Glade-projekt

en: GnuCash financial data
hu: GnuCash pénzügyi adatok

en: Gnumeric spreadsheet
hu: Gnumeric-munkafüzet

en: Gnuplot document
hu: Gnuplot dokumentum

en: Graphite scientific graph
hu: Graphite tudományos grafikon

en: GTKtalog catalog
hu: GTKtalog-katalógus

en: TeX DVI document (gzip-compressed)
hu: TeX DVI dokumentum (gzip tömörítésű)

en: Gzip archive
hu: Gzip archívum

en: PDF document (gzip-compressed)
hu: PDF dokumentum (gzip tömörítésű)

en: PostScript document (gzip-compressed)
hu: PostScript-dokumentum (gzip tömörítésű)

en: HDF document
hu: HDF-dokumentum

en: IFF file
hu: IFF fájl

en: iPod firmware
hu: iPod-firmware

en: Java archive
hu: Java-archívum

en: Java class
hu: Java-osztály

en: Groovy source code
hu: Groovy forráskód

en: Gradle scripts
hu: Gradle-parancsfájl

en: JNLP file
hu: JNLP fájl

en: Java keystore
hu: Java kulcstároló

en: Java JCE keystore
hu: Java JCE kulcstároló

en: Pack200 Java archive
hu: Pack200 Java-archívum

en: JavaScript program
hu: JavaScript-program

en: JSON document
hu: JSON dokumentum

en: JRD document
hu: JRD dokumentum

en: JSON patch
hu: JSON javítócsomag

en: JSON-LD document
hu: JSON-LD dokumentum

en: Jupyter notebook document
hu: Jupyter munkafüzet dokumentum

en: CoffeeScript document
hu: CoffeeScript dokumentum

en: JBuilder project
hu: JBuilder-projekt

en: Karbon14 drawing
hu: Karbon14-rajz

en: KChart chart
hu: KChart-grafikon

en: Kexi settings
hu: Kexi beállítások

en: Kexi shortcut
hu: Kexi parancsiko

en: Kexi database file
hu: Kexi adatbázisfájl

en: KFormula formula
hu: KFormula-képlet

en: KIllustrator drawing
hu: KIllustrator-rajz

en: Kivio flowchart
hu: Kivio-folyamatábra

en: Kontour drawing
hu: Kontour-rajz

en: KPovModeler scene
hu: KPovModeler-jelenet

en: KPresenter presentation
hu: KPresenter-bemutató

en: Krita document
hu: Krita-dokumentum

en: KSpread spreadsheet
hu: KSpread-munkafüzet

en: KSpread spreadsheet (encrypted)
hu: KSpread-munkafüzet (titkosított)

en: KSysV init package
hu: KSysV init csomag

en: Kugar document
hu: Kugar-dokumentum

en: KWord document
hu: KWord-dokumentum

en: KWord document (encrypted)
hu: KWord-dokumentum (titkosított)

en: LHA archive
hu: LHA-archívum

en: LHZ archive
hu: LHZ-archívum

en: message catalog
hu: üzenetkatalógus

en: LyX document
hu: LyX-dokumentum

en: LZ4 archive
hu: LZ4 archívum

en: Tar archive (LZ4-compressed)
hu: Tar archívum (LZ4 tömörítésű)

en: Lzip archive
hu: Lzip archívum

en: Tar archive (lzip-compressed)
hu: Tar archívum (lzip tömörítésű)

en: PDF document (lzip-compressed)
hu: PDF dokumentum (lzip tömörítésű)

en: LZMA archive
hu: LZMA-archívum

en: Tar archive (LZMA-compressed)
hu: Tar archívum (LZMA tömörítésű)

en: LZO archive
hu: LZO-archívum

en: Qpress archive
hu: Qpress archívum

en: XAR archive
hu: XAR archívum

en: Zlib archive
hu: Zlib archívum

en: MagicPoint presentation
hu: MagicPoint-bemutató

en: Macintosh MacBinary file
hu: Macintosh MacBinary-fájl

en: Matroska stream
hu: Matroska adatfolyam

en: Matroska video
hu: Matroska-videó

en: Matroska 3D video
hu: Matroska 3D videó

en: Matroska audio
hu: Matroska hang

en: WebM video
hu: WebM videó

en: WebM audio
hu: WebM hang

en: MHTML web archive
hu: MHTML webarchívum

en: MXF video
hu: MXF videó

en: OCL file
hu: OCL fájl

en: COBOL source code
hu: COBOL forráskód

en: Mobipocket e-book
hu: Mobipocket e-könyv

en: Adobe FrameMaker MIF document
hu: Adobe FrameMaker MIF-dokumentum

en: Mozilla bookmarks
hu: Mozilla-könyvjelzők

en: DOS/Windows executable
hu: DOS/Windows futtatható

en: Internet shortcut
hu: Internetes indítóikon

en: WRI document
hu: WRI dokumentum

en: M4 macro
hu: M4 makró

en: Nautilus link
hu: Nautilus-link

en: Unidata NetCDF document
hu: Unidata NetCDF-dokumentum

en: object code
hu: tárgykód

en: Annodex exchange format
hu: Annodex csereformátum

en: Annodex video
hu: Annodex videó

en: Annodex audio
hu: Annodex hang

en: Ogg multimedia file
hu: Ogg multimédiafájl

en: Ogg audio
hu: Ogg hang

en: Ogg video
hu: Ogg videó

en: Ogg Vorbis audio
hu: Ogg Vorbis hang

en: Ogg FLAC audio
hu: Ogg FLAC hang

en: Opus audio
hu: Opus hang

en: Ogg Speex audio
hu: Ogg Speex hang

en: Speex audio
hu: Speex hang

en: Ogg Theora video
hu: Ogg Theora videó

en: OGM video
hu: OGM-videó

en: OLE2 compound document storage
hu: OLE2 összetett dokumentumtároló

en: Microsoft Publisher document
hu: Microsoft Publisher dokumentum

en: Windows Installer package
hu: Windows Installer csomag

en: GNU Oleo spreadsheet
hu: GNU Oleo-munkafüzet

en: PAK archive
hu: PAK-archívum

en: Palm OS database
hu: Palm OS-adatbázis

en: Parchive archive
hu: Parchive archívum

en: PEF executable
hu: PEF futtatható

en: Perl script
hu: Perl-parancsfájl

en: PHP script
hu: PHP-parancsfájl

en: PKCS#7 certificate bundle
hu: PKCS#7-tanúsítványcsomag

en: PKCS#12 certificate bundle
hu: PKCS#12-tanúsítványcsomag

en: PlanPerfect spreadsheet
hu: PlanPerfect táblázat

en: Pocket Word document
hu: Pocket Word dokumentum

en: profiler results
hu: profilírozó-eredmények

en: Pathetic Writer document
hu: Pathetic Writer-dokumentum

en: Python bytecode
hu: Python-bájtkód

en: QtiPlot document
hu: QtiPlot dokumentum

en: Quattro Pro spreadsheet
hu: Quattro Pro-munkafüzet

en: QuickTime playlist
hu: QuickTime lejátszólista

en: Quicken document
hu: Quicken-dokumentum

en: RAR archive
hu: RAR-archívum

en: DAR archive
hu: DAR archívum

en: Alzip archive
hu: Alzip archívum

en: rejected patch
hu: visszautasított folt

en: RPM package
hu: RPM-csomag

en: Source RPM package
hu: Forrás RPM-csomag

en: Ruby script
hu: Ruby-parancsfájl

en: Markaby script
hu: Markaby parancsfájl

en: Rust source code
hu: Rust forrásfájl

en: SC/Xspread spreadsheet
hu: SC/Xspread táblázat

en: shell archive
hu: héjarchívum

en: libtool shared library
hu: libtool osztott programkönyvtár

en: shared library
hu: osztott programkönyvtár

en: shell script
hu: héj-parancsfájl

en: Shockwave Flash file
hu: Shockwave Flash-fájl

note: translators: "Shorten" is the name of an audio codec
en: Shorten audio
hu: Shorten hang

en: Siag spreadsheet
hu: Siag-munkafüzet

en: Skencil document
hu: Skencil-dokumentum

en: Stampede package
hu: Stampede-csomag

en: StuffIt archive
hu: StuffIt-archívum

en: SubRip subtitles
hu: SubRip feliratok

en: WebVTT subtitles
hu: WebVTT feliratok

en: SAMI subtitles
hu: SAMI feliratok

en: MicroDVD subtitles
hu: MicroDVD feliratok

en: MPSub subtitles
hu: MPSub feliratok

en: SSA subtitles
hu: SSA feliratok

en: SubViewer subtitles
hu: SubViewer feliratok

en: iMelody ringtone
hu: iMelody csengőhang

en: SMAF audio
hu: SMAF hang

en: MRML playlist
hu: MRML-lejátszólista

en: XMF audio
hu: XMF hang

en: SV4 CPIO archive
hu: SV4 CPIO-archívum

en: SV4 CPIO archive (with CRC)
hu: SV4 CPIO-archívum (CRC-vel)

en: Tar archive
hu: Tar archívum

en: Tar archive (compressed)
hu: Tar archívum (tömörített)

en: generic font file
hu: általános betűkészletfájl

en: packed font file
hu: packed font-fájl

en: TGIF document
hu: TGIF-dokumentum

en: theme
hu: téma

en: ToutDoux document
hu: ToutDoux-dokumentum

en: backup file
hu: biztonsági mentés

en: Troff document
hu: Troff-dokumentum

en: Manpage manual document
hu: Manpage kézikönyv-dokumentum

en: manual page (compressed)
hu: kézikönyvoldal (tömörített)

en: Tar archive (LZO-compressed)
hu: Tar archívum (LZO tömörítésű)

en: XZ archive
hu: XZ-archívum

en: Tar archive (XZ-compressed)
hu: Tar archívum (XZ tömörítésű)

en: Zstandard archive
hu: Zstandard archívum

en: Tar archive (Zstandard-compressed)
hu: Tar archívum (Zstandard tömörítésű)

en: PDF document (XZ-compressed)
hu: PDF dokumentum (XZ tömörítésű)

en: Ustar archive
hu: Ustar archívum

en: WAIS source code
hu: WAIS-forráskód

en: WordPerfect/Drawperfect image
hu: WordPerfect/Drawperfect-kép

en: DER/PEM/Netscape-encoded X.509 certificate
hu: DER/PEM/Netscape formátumú X.509-tanúsítvány

en: empty document
hu: üres dokumentum

en: Zoo archive
hu: Zoo archívum

en: XHTML page
hu: XHTML-oldal

en: Zip archive
hu: Zip archívum

en: WIM disk image
hu: WIM lemezkép

en: Dolby Digital audio
hu: Dolby Digital hang

en: DTS audio
hu: DTS hang

en: DTSHD audio
hu: DTSHD hang

en: AMR audio
hu: AMR hang

en: AMR-WB audio
hu: AMR-WB hang

en: ULAW (Sun) audio
hu: ULAW (Sun) hang

en: Commodore 64 audio
hu: Commodore 64 hang

en: PCM audio
hu: PCM hang

en: AIFC audio
hu: AIFC hang

en: AIFF/Amiga/Mac audio
hu: AIFF/Amiga/Mac hang

en: Monkey's audio
hu: Monkey hang

en: Audible.Com audio
hu: Audible.Com hang

en: Impulse Tracker audio
hu: Impulse Tracker hang

en: FLAC audio
hu: FLAC hang

en: WavPack audio
hu: WavPack hang

en: WavPack audio correction file
hu: WavPack hangjavítási fájl

en: MIDI audio
hu: MIDI hang

en: compressed Tracker audio
hu: tömörített Tracker hang

en: AAC audio
hu: AAC hang

en: USAC audio
hu: USAC hang

en: MPEG-4 audio
hu: MPEG-4 hang

en: MPEG-4 ringtone
hu: MPEG-4 csengőhang

en: MPEG-4 video
hu: MPEG-4 videó

en: MPEG-4 audio book
hu: MPEG-4 hangoskönyv

en: 3GPP multimedia file
hu: 3GPP multimédiafájl

en: 3GPP2 multimedia file
hu: 3GPP2 multimédiafájl

en: Amiga SoundTracker audio
hu: Amiga SoundTracker hang

en: MP2 audio
hu: MP2 hang

en: MP3 audio
hu: MP3 hang

en: MP3 audio (streamed)
hu: MP3 hang (sugárzott)

en: HTTP Live Streaming playlist
hu: HTTP élő lejátszólista

en: Microsoft ASX playlist
hu: Microsoft ASX lejátszólista

en: PSF audio
hu: PSF hang

en: MiniPSF audio
hu: MiniPSF hang

en: PSFlib audio library
hu: PSFlib hanggyűjtemény

en: Windows Media audio
hu: Windows Media hang

en: Musepack audio
hu: Musepack hang

en: RealAudio document
hu: RealAudio dokumentum

en: RealMedia playlist
hu: RealMedia lejátszólista

en: RealVideo document
hu: RealVideo dokumentum

en: RealMedia document
hu: RealMedia dokumentum

en: RealPix document
hu: RealPix dokumentum

en: RealText document
hu: RealText dokumentum

en: RIFF audio
hu: RIFF-kép

en: RIFF container
hu: RIFF konténer

en: Scream Tracker 3 audio
hu: Scream Tracker 3 hang

en: MP3 ShoutCast playlist
hu: MP3 ShoutCast-lejátszólista

en: Scream Tracker audio
hu: Scream Tracker hang

en: VOC audio
hu: VOC hang

en: WAV audio
hu: WAV hang

en: Scream Tracker instrument
hu: Scream Tracker hangszer

en: FastTracker II audio
hu: FastTracker II hang

en: TrueAudio audio
hu: TrueAudio hang

en: Windows BMP image
hu: Windows BMP-kép

en: WBMP image
hu: WBMP kép

en: CGM image
hu: CGM-kép

en: CCITT G3 fax image
hu: CCITT G3-faxkép

en: GIF image
hu: GIF-kép

en: HEIF image
hu: HEIF kép

en: IEF image
hu: IEF-kép

en: JPEG image
hu: JPEG-kép

en: MJPEG video stream
hu: MJPEG videofolyam

en: JPEG-2000 codestream
hu: JPEG-2000 kódfolyam

en: JPEG-2000 JP2 image
hu: JPEG-2000 JP2 kép

en: JPEG-2000 JPX image
hu: JPEG-2000 JPX kép

en: JPEG-2000 JPM image
hu: JPEG-2000 JPM kép

en: JPEG-2000 MJ2 video
hu: JPEG-2000 MJ2 videó

en: OpenRaster image
hu: OpenRaster kép

en: DirectDraw surface
hu: DirectDraw felület

en: X11 cursor
hu: X11 kurzor

en: EXR image
hu: EXR kép

en: Macintosh Quickdraw/PICT drawing
hu: Macintosh Quickdraw/PICT-rajz

en: UFRaw ID image
hu: UFRaw azonosítófájl

en: digital raw image
hu: digitális nyers kép

en: Adobe DNG negative
hu: Adobe DNG negatív

en: Canon CRW raw image
hu: Canon CRW nyers kép

en: Canon CR2 raw image
hu: Canon CR2 nyers kép

en: Fuji RAF raw image
hu: Fuji RAF nyers kép

en: Kodak DCR raw image
hu: Kodak DCR nyers kép

en: Kodak K25 raw image
hu: Kodak K25 nyers kép

en: Kodak KDC raw image
hu: Kodak KDC nyers kép

en: Minolta MRW raw image
hu: Minolta MRW nyers kép

en: Nikon NEF raw image
hu: Nikon NEF nyers kép

en: Olympus ORF raw image
hu: Olympus ORF nyers kép

en: Panasonic raw image
hu: Panasonic nyers kép

en: Pentax PEF raw image
hu: Pentax PEF nyers kép

en: Sigma X3F raw image
hu: Sigma XF3 nyers kép

en: Sony SRF raw image
hu: Sony SRF nyers kép

en: Sony SR2 raw image
hu: Sony SR2 nyers kép

en: Sony ARW raw image
hu: Sony ARW nyers kép

en: PNG image
hu: PNG-kép

en: RLE bitmap image
hu: RLE bitkép

en: SVG image
hu: SVG kép

en: compressed SVG image
hu: tömörített SVG kép

en: TIFF image
hu: TIFF-kép

en: Multi-page TIFF image
hu: Többoldalas TIFF kép

en: AutoCAD image
hu: AutoCAD-kép

en: DXF vector image
hu: DXF-vektorkép

en: MDI image
hu: MDI-kép

en: WebP image
hu: WebP kép

en: 3D Studio image
hu: 3D Studio-kép

en: Applix Graphics image
hu: Applix Graphics-kép

en: EPS image (bzip-compressed)
hu: EPS kép (bzip tömörítésű)

en: CMU raster image
hu: CMU-raszterkép

en: compressed GIMP image
hu: tömörített GIMP kép

en: DICOM image
hu: DICOM kép

en: DocBook document
hu: DocBook dokumentum

en: DIB image
hu: DIB kép

en: DjVu image
hu: DjVu-kép

en: DjVu document
hu: DjVu dokumentum

en: DPX image
hu: DPX kép

en: EPS image
hu: EPS kép

en: FITS document
hu: FITS dokumentum

en: FPX image
hu: FPX kép

en: EPS image (gzip-compressed)
hu: EPS kép (gzip tömörítésű)

en: Windows icon
hu: Windows ikon

en: MacOS X icon
hu: MacOS X ikon

en: ILBM image
hu: ILBM-kép

en: JNG image
hu: JNG-kép

en: LightWave object
hu: LightWave-objektum

en: LightWave scene
hu: LightWave-jelenet

en: MacPaint Bitmap image
hu: MacPaint bitkép

en: Office drawing
hu: Office rajz

en: NIFF image
hu: NIFF kép

en: PCX image
hu: PCX kép

en: PCD image
hu: PCD kép

en: PNM image
hu: PNM-kép

en: PBM image
hu: PBM kép

en: PGM image
hu: PGM kép

en: PPM image
hu: PPM kép

en: Photoshop image
hu: Photoshop-kép

en: RGB image
hu: RGB-kép

en: SGI image
hu: SGI kép

en: Sun raster image
hu: SUN raszterkép

en: TGA image
hu: TGA kép

en: Windows cursor
hu: Windows-kurzor

en: Windows animated cursor
hu: Windows animált kurzor

en: EMF image
hu: EMF kép

en: WMF image
hu: WMF kép

en: XBM image
hu: XBM-kép

en: GIMP image
hu: GIMP-kép

en: GIMP brush
hu: GIMP ecset

en: GIMP brush pipe
hu: GIMP ecsetcsatorna

en: GIMP pattern
hu: GIMP minta

en: XFig image
hu: XFig-kép

en: XPM image
hu: XPM kép

en: X window image
hu: X window-kép

en: block device
hu: blokkos eszköz

en: character device
hu: karakteres eszköz

en: folder
hu: mappa

en: pipe
hu: adatcsatorna

en: mount point
hu: csatolási pont

en: socket
hu: illesztőpont

en: symbolic link
hu: szimbolikus link

en: mail delivery report
hu: jelentés levélkézbesítésről

en: mail disposition report
hu: jelentés levélkidobásról

en: reference to remote file
hu: hivatkozás távoli fájlra

en: Usenet news message
hu: USENET-hírcsoportüzenet

en: partial email message
hu: részleges elektronikus levél

en: email message
hu: elektronikus levél

en: GNU mail message
hu: GNU elektronikus levél

en: IGES document
hu: IGES dokumentum

en: VRML document
hu: VRML-dokumentum

en: message in several formats
hu: többféle formátumú üzenet

en: Macintosh AppleDouble-encoded file
hu: Macintosh AppleDouble kódolású fájl

en: message digest
hu: ömlesztett üzenet

en: encrypted message
hu: titkosított üzenet

en: compound documents
hu: összetett dokumentumok

en: compound document
hu: összetett dokumentum

en: mail system report
hu: levelezőrendszer jelentése

en: signed message
hu: aláírt üzenet

en: stream of data (server push)
hu: sugárzott adatfolyam (kiszolgálóról)

en: VCS/ICS calendar
hu: VCS/ICS naptár

en: CSS stylesheet
hu: CSS stíluslap

en: electronic business card
hu: elektronikus névjegykártya

en: Turtle document
hu: Turtle dokumentum

en: txt2tags document
hu: txt2tags dokumentum

en: Verilog source code
hu: Verilog-forráskód

en: SystemVerilog header
hu: SystemVerilog fejléc

en: SystemVerilog source code
hu: SystemVerilog-forráskód

en: VHDL source code
hu: VHDL-forráskód

en: enriched text document
hu: enriched text dokumentum

en: help page
hu: súgóoldal

en: plain text document
hu: egyszerű szöveg

en: RDF file
hu: RDF fájl

en: reStructuredText document
hu: reStructuredText dokumentum

en: OWL XML file
hu: OWL XML-fájl

en: email headers
hu: levélfejléc

en: rich text document
hu: rich text-dokumentum

en: RSS summary
hu: RSS összefoglaló

en: Atom syndication feed
hu: Atom egyesítőfolyam

en: OPML syndication feed
hu: OPML egyesítőfolyam

en: SGML document
hu: SGML-dokumentum

en: spreadsheet interchange document
hu: spreadsheet-cserélhetődokumentum

en: TSV document
hu: TSV dokumentum

en: Graphviz DOT graph
hu: Graphviz DOT-grafikon

en: JAD document
hu: JAD dokumentum

en: WML document
hu: WML-dokumentum

en: WarpScript source code
hu: WarpScript forráskód

en: ACE archive
hu: ACE archívum

en: Ada source code
hu: Ada-forráskód

en: author list
hu: szerzőlista

en: BibTeX document
hu: BibTeX dokumentum

en: C++ header
hu: C++ fejléc

en: C++ source code
hu: C++-forráskód

en: ChangeLog document
hu: ChangeLog dokumentum

en: C header
hu: C fejléc

en: CMake source code
hu: CMake-forráskód

en: CSV document
hu: CSV dokumentum

en: CSV Schema document
hu: CSV sémadokumentum

en: license terms
hu: licencfeltételek

en: author credits
hu: szerzők listája

en: C source code
hu: C-forráskód

en: C# source code
hu: C#-forráskód

en: Vala source code
hu: Vala forráskód

en: OOC source code
hu: OOC forráskód

en: DCL script
hu: DCL-parancsfájl

en: DSSSL document
hu: DSSSL-dokumentum

en: D source code
hu: D-forráskód

en: DTD file
hu: DTD fájl

en: Eiffel source code
hu: Eiffel forráskód

en: Emacs Lisp source code
hu: Emacs Lisp-forráskód

en: Erlang source code
hu: Erlang forráskód

en: Fortran source code
hu: Fortran-forráskód

en: Genie source code
hu: Genie forráskód

en: translation file
hu: fordítási fájl

en: translation template
hu: fordítási sablon

en: Gherkin document
hu: Gherkin dokumentum

en: HTML document
hu: HTML dokumentum

en: Web application cache file
hu: Webalkalmazás gyorsítótárfájl

en: Google Video Pointer shortcut
hu: Google Video Pointer parancsikon

en: Haskell source code
hu: Haskell-forráskód

en: IDL document
hu: IDL-dokumentum

en: installation instructions
hu: telepítési utasítások

en: Java source code
hu: Java-forráskód

en: LDIF address book
hu: LDIF címjegyzék

en: Lilypond music sheet
hu: Lilypond kotta

en: LHS source code
hu: LHS forráskód

en: application log
hu: alkalmazás naplója

en: Makefile build file
hu: Makefile összeállítási fájl

en: Markdown document
hu: Markdown dokumentum

en: Qt MOC file
hu: Qt MOC fájl

en: Windows Registry extract
hu: Windows Registry kivonat

en: MOF file
hu: MOF fájl

en: Mup musical composition document
hu: Mup zenei kompozíciós dokumentum

en: Objective-C source code
hu: Objective-C forráskód

en: OCaml source code
hu: OCaml forráskód

en: OpenCL source code
hu: OpenCL forráskód

en: MATLAB file
hu: MATLAB fájl

en: Meson source code
hu: Meson forráskód

en: Modelica model
hu: Modelica modell

en: Pascal source code
hu: Pascal-forráskód

en: differences between files
hu: diff-különbségfájl

en: Go source code
hu: Go forráskód

en: SCons configuration file
hu: SCons beállítófájl

en: Python 3 script
hu: Python 3 parancsfájl

en: Python script
hu: Python-parancsfájl

en: Lua script
hu: Lua parancsfájl

en: README document
hu: README-dokumentum

en: NFO document
hu: NFO-dokumentum

en: RPM spec file
hu: RPM spec fájl

en: Sass CSS pre-processor file
hu: Sass CSS előfeldolgozó fájl

en: Scala source code
hu: Scala forráskód

en: Scheme source code
hu: Scheme-forráskód

en: SCSS pre-processor file
hu: SCSS előfeldolgozófájl

en: Setext document
hu: Setext-dokumentum

en: SQL code
hu: SQL-kód

en: Tcl script
hu: Tcl-parancsfájl

en: TeX document
hu: TeX-dokumentum

en: TeXInfo document
hu: TeXInfo-dokumentum

en: Troff ME input document
hu: Troff ME bemeneti dokumentum

en: Troff MM input document
hu: Troff MM bemeneti dokumentum

en: Troff MS input document
hu: Troff MS bemeneti dokumentum

en: Twig template
hu: Twig-sablon

en: X-Motif UIL table
hu: X-Motif UIL-táblázat

en: resource location
hu: erőforrás-hely

en: uuencoded file
hu: uuencode-olt fájl

en: XMI file
hu: XMI fájl

en: XSL FO file
hu: XSL FO fájl

en: iptables configuration file
hu: iptables beállítófájl

en: D-Bus service file
hu: D-Bus szolgáltatás fájl

en: systemd unit file
hu: systemd egység fájl

en: XSLT stylesheet
hu: XSLT-stíluslap

en: Maven description file
hu: Maven leírófájl

en: XMCD CD database
hu: XMCD CD-adatbázis

en: XML document
hu: XML dokumentum

en: XML entities document
hu: XML egyeddokumentum

en: DV video
hu: DV videó

en: ISI video
hu: ISI-videó

en: MPEG-2 transport stream
hu: MPEG-2 átviteli adatfolyam

en: MPEG video
hu: MPEG-videó

en: MPEG video (streamed)
hu: MPEG videó (szórt)

en: QuickTime video
hu: QuickTime videó

en: QuickTime image
hu: QuickTime kép

en: Khronos texture image
hu: Khronos textúra kép

en: Vivo video
hu: Vivo-videó

en: Wavelet video
hu: Wavelet-videó

en: ANIM animation
hu: ANIM-animáció

en: FLIC animation
hu: FLIC animáció

en: Haansoft Hangul document
hu: Haansoft hangul dokumentum

en: Haansoft Hangul document template
hu: Haansoft hangul dokumentumsablon

en: MNG animation
hu: MNG-animáció

en: ASF video
hu: ASF videó

en: Windows Media Station file
hu: Windows Media Station fájl

en: Windows Media video
hu: Windows Media videó

en: AVI video
hu: AVI-videó

en: NullSoft video
hu: NullSoft videó

en: SDP multicast stream file
hu: SDP multicast műsorfájl

en: SGI video
hu: SGI-videó

en: eMusic download package
hu: eMusic letöltési csomag

en: KML geographic data
hu: KML földrajzi adatok

en: KML geographic compressed data
hu: KML tömörített földrajzi adatok

en: GeoJSON geospatial data
hu: GeoJSON téradatok

en: GPX geographic data
hu: GPX földrajzi adatok

en: Citrix ICA settings file
hu: Citrix ICA beállításfájl

en: XUL interface document
hu: XUL-felületdokumentum

en: XPInstall installer module
hu: XPInstall telepítőmodul

en: Word 2007 document
hu: Word 2007 dokumentum

en: Word 2007 document template
hu: Word 2007 dokumentumsablon

en: PowerPoint 2007 presentation
hu: PowerPoint 2007 prezentáció

en: PowerPoint 2007 slide
hu: PowerPoint 2007 dia

en: PowerPoint 2007 show
hu: PowerPoint 2007 bemutató

en: PowerPoint 2007 presentation template
hu: PowerPoint 2007 bemutatósablon

en: Excel 2007 spreadsheet
hu: Excel 2007 táblázat

en: Excel 2007 spreadsheet template
hu: Excel 2007 táblázatsablon

en: T602 document
hu: T602 dokumentum

en: Cisco VPN settings
hu: Cisco VPN beállítások

en: ICC profile
hu: ICC profil

en: IT 8.7 color calibration file
hu: IT 8.7 színkalibrációs fájl

en: CCMX color correction file
hu: CCMX színjavítási fájl

en: WinHelp help file
hu: WinHelp súgófájl

en: binary differences between files
hu: bináris különbségfájl

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Design_rule_for_Camera_File_system
en: digital photos
hu: digitális fényképek

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Book_(audio_CD_standard)
en: audio CD
hu: hang CD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Compact_Disc
en: blank CD disc
hu: üres CD-lemez

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD
en: blank DVD disc
hu: üres DVD-lemez

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc
en: blank Blu-ray disc
hu: üres Blu-Ray lemez

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD
en: blank HD DVD disc
hu: üres HD DVD-lemez

note: http://en.wikipedia.org/wiki/DVD-Audio
en: audio DVD
hu: hang DVD

note: http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-ray_Disc http://www.blu-raydisc.com/Section-13470/Section-13890/Index.html
en: Blu-ray video disc
hu: Blu-ray videolemez

note: http://en.wikipedia.org/wiki/HD_DVD http://www.dvdafteredit.com/wiki/The_HVDVD_TS_Folder
en: HD DVD video disc
hu: HD DVD videolemez

note: see fd.o hal spec
en: e-book reader
hu: e-könyvolvasó

note: see fd.o hal spec
en: portable audio player
hu: hordozható zenelejátszó

note: https://github.com/ostreedev/ostree/blob/master/man/ostree-create-usb.xml
en: OSTree software updates
hu: OSTree szoftverfrissítések

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: software
hu: szoftver

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: UNIX software
hu: UNIX-szoftver

note: http://standards.freedesktop.org/autostart-spec/autostart-spec-latest.html http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=509823#c3
en: Windows software
hu: Windows-szoftver

en: TriG RDF document
hu: TriG RDF dokumentum

en: Apple Keynote 5 presentation
hu: Apple Keynote 5 prezentáció

en: Adobe PageMaker document
hu: Adobe PageMaker dokumentum

en: Doom WAD file
hu: Doom WAD fájl

en: Amiga disk image
hu: Amiga lemezkép

en: Flatpak application bundle
hu: Flatpak alkalmazáscsomag

en: Flatpak repository description
hu: Flatpak tárolóleírás

en: Flatpak repository reference
hu: Flatpak tárolóhivatkozás

en: Squashfs filesystem image
hu: Squashfs fájlrenszerkép

en: Snap package
hu: Snap-csomag

en: STL 3D model
hu: STL 3D modell

en: G-code file
hu: G-code fájl

en: Nintendo FDS disk image
hu: Nintendo FDS lemezkép

en: QEMU QCOW disk image
hu: QEMU QCOW lemezkép

en: AppleWorks document
hu: AppleWorks-dokumentum

en: BPS patch
hu: BPS javítócsomag

en: IPS patch
hu: IPS javítócsomag
