GNU diffutils 3.7.41 - en to eo translation catalogue (262 entries)

en: invalid argument %s for %s
eo: malvalida argumento %s por %s

en: ambiguous argument %s for %s
eo: plursenca argumento %s por %s

en: Valid arguments are:
eo: Validaj argumentoj estas:

en: program error
eo: program-eraro

en: stack overflow
eo: stako tro granda

en: Unknown system error
eo: Nekonata sistemeraro

en: regular empty file
eo: normala malplena dosiero

en: regular file
eo: normala dosiero

en: directory
eo: dosierujo

en: symbolic link
eo: simbola ligo

en: message queue
eo: mesaĝovico

en: semaphore
eo: semaforo

en: shared memory object
eo: komuna memoro

en: typed memory object
eo: tipita memora objekto

en: block special file
eo: blok-aparatdosiero

en: character special file
eo: sign-aparatdosiero

en: contiguous data
eo: kontinua datumaro

en: door
eo: pordo

en: multiplexed block special file
eo: plektita bloka speciala dosiero

en: multiplexed character special file
eo: plektita signaĵa speciala dosiero

en: multiplexed file
eo: plektita dosiero

en: named file
eo: nomigita dosiero

en: network special file
eo: reta speciala dosiero

en: migrated file with data
eo: transmetita dosiero kun datumaro

en: migrated file without data
eo: transmetita dosiero sen datumaro

en: port
eo: konektejo

en: socket
eo: konektilo

en: whiteout
eo: 'whiteout'

en: weird file
eo: stranga dosiero

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
eo: %s: la modifilo '%s%s' estas plursenca

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
eo: %s: la modifilo '%s%s' estas plursenca; ebloj:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
eo: %s: nerekonata modifilo '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
eo: %s: la modifilo '%s%s' ne permesas argumenton

en: %s: option '%s%s' requires an argument
eo: %s: la modifilo '%s%s' postulas argumenton

en: %s: invalid option -- '%c'
eo: %s: malvalida modifilo -- '%c'

en: %s: option requires an argument -- '%c'
eo: %s: la modifilo postulas argumenton -- '%c'

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
eo: ‘

en: '
eo: ’

en: Success
eo: Sukceso

en: No match
eo: Nenia trafo

en: Invalid regular expression
eo: Malvalida regulesprimo

en: Invalid collation character
eo: Malvalida ordiga signo

en: Invalid character class name
eo: Malvalida nomo de signoklaso

en: Trailing backslash
eo: Vosta retroklino

en: Invalid back reference
eo: Malvalida retroreferenco

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
eo: Neparigita [, [^, [:, [., aŭ [=

en: Unmatched ( or \(
eo: Neparigita ( aŭ \(

en: Unmatched \{
eo: Neparigita \{

en: Invalid content of \{\}
eo: Malvalida kunteksto de \{\}

en: Invalid range end
eo: Malvalida intervalo-fino

en: Memory exhausted
eo: Memoro estas elĉerpita

en: Invalid preceding regular expression
eo: Malvalida antaŭa regulesprimo

en: Premature end of regular expression
eo: Neatendita fino de regulesprimo

en: Regular expression too big
eo: Regula esprimo tro grandas

en: Unmatched ) or \)
eo: Neparigita ) aŭ \)

en: No previous regular expression
eo: Mankas antaŭa regulesprimo

en: memory exhausted
eo: memoro elĉerpiĝis

en: stdin
eo: ĉefenigujo

en: stdout
eo: ĉefeligujo

en: stderr
eo: ĉeferar-eligujo

en: unknown stream
eo: nekonata fluo

en: failed to reopen %s with mode %s
eo: malsukcesis remalfermi %s per reĝimo %s

en: standard file descriptors
eo: normaj dosiernumeroj

en: Packaged by %s (%s)
eo: Pakigita de %s (%s)

en: Packaged by %s
eo: Pakigita de %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
eo: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
eo: Permeso GPLv3+: GNU GPL versio 3 aŭ posta <%s>.
    Tio ĉi estas libera programaro: vi estas libera por ŝanĝi kaj redisdoni ĝin.
    Ekzistas NENIU GARANTIO, laŭ plej amplekse permesate de la leĝoj.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
eo: Verkita de %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
eo: Verkita de %s kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, kaj %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
eo: Verkita de %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, kaj aliaj.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
eo: Raportu program-misojn al: %s
    Raportu tradukajn misojn al: <translation-team-eo@lists.sourceforge.net>

en: Report %s bugs to: %s
eo: Raportu %s misojn al: %s

en: %s home page: <%s>
eo: %s hejm-paĝo: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
eo: Ĝenerala helpo por uzi programaron GNU: <%s>

en: Files %s and %s differ
eo: Dosieroj %s kaj %s estas malsamaj

en: Binary files %s and %s differ
eo: Ciferecaj dosieroj %s kaj %s estas malsamaj

en: No newline at end of file
eo: Mankas linifino ĉe fino de dosiero

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Torbjorn Granlund
eo: Torbjorn GRANLUND

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: David MacKenzie
eo: David MACKENZIE

en: Try '%s --help' for more information.
eo: Provu '%s --help' por pli da informoj.

en: invalid --ignore-initial value '%s'
eo: malvalida valoro '%s' de --ignore-initial

en: options -l and -s are incompatible
eo: modifiloj -l kaj -s malakordas

en: write failed
eo: skriberaro

en: standard output
eo: normala eligo

en: -b, --print-bytes          print differing bytes
eo: -b, --print-bytes          eligi malsamajn bajtojn

en: -i, --ignore-initial=SKIP         skip first SKIP bytes of both inputs
eo: -i N  --ignore-initial=SALTO     preterpasi la unuajn SALTO bajtojn de ambaŭ enigoj

en: -i, --ignore-initial=SKIP1:SKIP2  skip first SKIP1 bytes of FILE1 and
                                          first SKIP2 bytes of FILE2
eo: -i, --ignore-initial=SALT1:SALT2  pretersalti la unuajn SALT1 bajtojn de
                                          DOSIERO1 kaj la unuajn SALT2 bajtojn
                                          de DOSIERO2

en: -l, --verbose              output byte numbers and differing byte values
eo: -l, --verbose              montri numerojn kaj valorojn de ĉiuj malsamaj bajtoj

en: -n, --bytes=LIMIT          compare at most LIMIT bytes
eo: -n, --bytes=LIMO           kompari maksimume LIMO bajtojn

en: -s, --quiet, --silent      suppress all normal output
eo: -s, --quiet, --silent      forkaŝi ĉiun normalan eligon

en:     --help                 display this help and exit
eo:     --help                 montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: -v, --version              output version information and exit
eo: -v, --version              eligi informon pri versio kaj eliri

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
eo: Uzmaniero: %s [MODIFILO]... DOSIERO1 [DOSIERO2 [SALT1 [SALT2]]]

en: Compare two files byte by byte.
eo: Kompari du dosierojn bajton post bajto.

en: The optional SKIP1 and SKIP2 specify the number of bytes to skip
    at the beginning of each file (zero by default).
eo: La nedevigaj SALT1 kaj SALT2 indikas la nombron da bajtoj por salti
    en la komenco de ĉiu dosiero (aprioras nulo).

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
eo: Nepraj argumentoj por longaj modifiloj ankaŭ nepras por la mallongaj.

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
eo: Valoroj de SALTO povas esti sekvataj de la sekvaj multobligaj sufiksoj:
    kB 1000, K 1024, MB 1 000 000, M 1 048 576,
    GB 1 000 000 000, G 1 073 741 824, kaj tiel plu por T, P, E, Z, Y.

en: If a FILE is '-' or missing, read standard input.
eo: Se DOSIERO estas '-' aŭ mankas, legi la normalan enigon.

en: Exit status is 0 if inputs are the same, 1 if different, 2 if trouble.
eo: Elig-valoro estas 0 se enigoj estas samaj, 1 se malsamaj, 2 se problemaj.

en: invalid --bytes value '%s'
eo: malvalida valoro '%s' de --bytes

en: missing operand after '%s'
eo: mankas argumento post '%s'

en: extra operand '%s'
eo: superflua argumento '%s'

en: %s %s differ: byte %s, line %s
eo: %s %s malsamas: bajto %s, linio %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
eo: %s %s malsamas: bajto %s, linio %s estas %3o %s %3o %s

en: cmp: EOF on %s which is empty
eo: cmp: EOF ĉe %s, kiu malplenas

en: cmp: EOF on %s after byte %s, line %s
eo: cmp: EOF ĉe %s post bajto %s, linio %s

en: cmp: EOF on %s after byte %s, in line %s
eo: cmp: EOF ĉe %s post bajto %s, en linio %s

en: cmp: EOF on %s after byte %s
eo: cmp: EOF ĉe %s post bajto %s

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Paul Eggert
eo: Paul EGGERT

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Mike Haertel
eo: Mike HAERTEL

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: David Hayes
eo: David HAYES

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Richard Stallman
eo: Richard STALLMANN

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Len Tower
eo: Len TOWER

en: invalid context length '%s'
eo: malvalida longo '%s' de kunteksto

en: pagination not supported on this host
eo: dispaĝigo ne eblas kun ĉi tiu sistemo

en: too many file label options
eo: tro multe da dosier-etikedaj modifiloj

en: invalid width '%s'
eo: malvalida larĝo '%s'

en: conflicting width options
eo: malakordaj modifiloj pri larĝo

en: invalid horizon length '%s'
eo: malvalida horizonta longo '%s'

en: invalid tabsize '%s'
eo: malvalida TAB-larĝo '%s'

en: conflicting tabsize options
eo: malkongruaj modifiloj pri TAB-larĝo

en: --from-file and --to-file both specified
eo: --from-file kaj --to-file ambaŭ specifitaj

en:     --normal                  output a normal diff (the default)
eo:     --normal                  montri normalan malsamon (aprioras)

en: -q, --brief                   report only when files differ
eo: -q, --brief                   montri nur kiam la dosieroj malsamas

en: -s, --report-identical-files  report when two files are the same
eo: -s, --report-identical-files  montri kiam du dosieroj samas

en: -c, -C NUM, --context[=NUM]   output NUM (default 3) lines of copied context
eo: -c, -C NUM, --context[=NUM]   montri NUM (aprioras 3) liniojn da kopiita kunteksto

en: -u, -U NUM, --unified[=NUM]   output NUM (default 3) lines of unified context
eo: -u, -U NUM, --unified[=NUM]   montri NUM (aprioras 3) liniojn da unuigita kunteksto

en: -e, --ed                      output an ed script
eo: -e, --ed                      montri ed-skripton

en: -n, --rcs                     output an RCS format diff
eo: -n, --rcs                     montri malsamon laŭ RCS-formo

en: -y, --side-by-side            output in two columns
eo: -y, --side-by-side            montri en du kolumnoj

en: -W, --width=NUM               output at most NUM (default 130) print columns
eo: -W, --width=NUM               montri maksimume NUM (aprioras 130) kolumnojn

en:     --left-column             output only the left column of common lines
eo:     --left-column             montri nur la maldekstran kolumnon de komunaj linioj

en:     --suppress-common-lines   do not output common lines
eo:     --suppress-common-lines   ne montri komunajn liniojn

en: -p, --show-c-function         show which C function each change is in
eo: -p, --show-c-function         montri en kiu C-funkcio ĉiu ŝanĝo estas

en: -F, --show-function-line=RE   show the most recent line matching RE
eo: -F, --show-function-line=RE   montri la plej freŝa linio kongruanta al RE

en:     --label LABEL             use LABEL instead of file name and timestamp
                                    (can be repeated)
eo:     --label ETIKEDO            uzi ETIKEDOn anstataŭ dosiernomo kaj tempindiko
                                    (povas esti ripetata)

en: -t, --expand-tabs             expand tabs to spaces in output
eo: -t, --expand-tabs             etendigi tabojn al spacoj en la eligo

en: -T, --initial-tab             make tabs line up by prepending a tab
eo: -T, --initial-tab             ĝustigi tabojn per antaŭmeto de tabo

en:     --tabsize=NUM             tab stops every NUM (default 8) print columns
eo:     --tabsize=NUM             tab-lokoj estas post ĉiuj NUM (aprioras 8) kolumnoj

en:     --suppress-blank-empty    suppress space or tab before empty output lines
eo:     --suppress-blank-empty    forkaŝi spacon aŭ tabon antaŭ malplenaj eligitaj linioj

en: -l, --paginate                pass output through 'pr' to paginate it
eo: -l, --paginate                pasigi la eligon tra 'pr' por enpaĝigi ĝin

en: -r, --recursive                 recursively compare any subdirectories found
eo: -r, --recursive                 rikure kompari trovitajn subdosierujojn

en:     --no-dereference            don't follow symbolic links
eo:     --no-dereference            ne sekvi simbolajn ligojn

en: -N, --new-file                  treat absent files as empty
eo: -N, --new-file                  trakti mankantajn dosierojn kiel malplenajn

en:     --unidirectional-new-file   treat absent first files as empty
eo:     --unidirectional-new-file   trakti mankantajn unuajn dosierojn kiel malplenajn

en:     --ignore-file-name-case     ignore case when comparing file names
eo:     --ignore-file-name-case     preteratenti usklecon dum komparo de dosiernomoj

en:     --no-ignore-file-name-case  consider case when comparing file names
eo:     --no-ignore-file-name-case  konsideri usklecon dum komparo de dosiernomoj

en: -x, --exclude=PAT               exclude files that match PAT
eo: -x, --exclude=ŜABLONO           forigi dosierojn, kiuj kongruas kun ŜABLONO

en: -X, --exclude-from=FILE         exclude files that match any pattern in FILE
eo: -X, --exclude-from=DOSIERO      forigi dosierojn, kiuj kongruas kun iu ŝablono en DOSIERO

en: -S, --starting-file=FILE        start with FILE when comparing directories
eo: -S, --starting-file=DOSIERO     komenci per DOSIERO, komparante dosierujojn

en:     --from-file=FILE1           compare FILE1 to all operands;
                                      FILE1 can be a directory
eo:     --from-file=DOSIERO1        kompari DOSIERO1 kun ĉiuj argumentoj;
                                      DOSIERO1 povas esti dosierujo

en:     --to-file=FILE2             compare all operands to FILE2;
                                      FILE2 can be a directory
eo:     --to-file=DOSIERO2          kompari ĉiujn argumentojn kun DOSIERO2;
                                      DOSIERO2 povas esti dosierujo

en: -i, --ignore-case               ignore case differences in file contents
eo: -i, --ignore-case               preteratenti malsamojn en uskleco en dosierenhavo

en: -E, --ignore-tab-expansion      ignore changes due to tab expansion
eo: -E, --ignore-tab-expansion      preteratenti ŝanĝojn kaŭzatajn de tab-etendigo

en: -Z, --ignore-trailing-space     ignore white space at line end
eo: -Z, --ignore-trailing-space     preteratenti blank-spacon ĉe linifino

en: -b, --ignore-space-change       ignore changes in the amount of white space
eo: -b, --ignore-space-change       preteratenti ŝanĝojn en kvanto da blank-spaco

en: -w, --ignore-all-space          ignore all white space
eo: -w, --ignore-all-space          preteratenti ĉiun blankan spacon

en: -B, --ignore-blank-lines        ignore changes where lines are all blank
eo: -B, --ignore-blank-lines         preteratenti ŝanĝojn, kie linioj estas ĉiuj malplenaj

en: -I, --ignore-matching-lines=RE  ignore changes where all lines match RE
eo: -I, --ignore-matching-lines=RE  preteratenti ŝanĝojn, kie ĉiuj linioj kongruas al RE

en: -a, --text                      treat all files as text
eo: -a, --text                     trakti ĉiujn dosierojn kiel tekstajn

en:     --strip-trailing-cr         strip trailing carriage return on input
eo:     --strip-trailing-cr         forigi linifinan CR ĉe enigo

en:     --binary                    read and write data in binary mode
eo:     --binary                    legi kaj skribi datumaron ciferece

en: -D, --ifdef=NAME                output merged file with '#ifdef NAME' diffs
eo: -D, --ifdef=NOMO                montri kunfanditan dosieron kun malsamoj '#ifdef NOMO'

en:     --GTYPE-group-format=GFMT   format GTYPE input groups with GFMT
eo:     --GTYPE-group-format=GFMT   enformigi enig-grupojn GTYPE per GFMT

en:     --line-format=LFMT          format all input lines with LFMT
eo:     --line-format=LFMT          enformigi ĉiujn enigliniojn per LFMT

en:     --LTYPE-line-format=LFMT    format LTYPE input lines with LFMT
eo:     --LTYPE-line-format=LFMT    enformigi enig-grupojn LTYPE per LFMT

en:   These format options provide fine-grained control over the output
        of diff, generalizing -D/--ifdef.
eo:   Tiuj enformigaj modifiloj provizas rafinitan regadon pri la eligo
        de diff, ĝeneraliganta -D/--ifdef.

en:   LTYPE is 'old', 'new', or 'unchanged'.  GTYPE is LTYPE or 'changed'.
eo:   LTYPE estas 'old', 'new' aŭ 'unchanged'.  GTYPE estas LTYPE aŭ 'changed'.

en:   GFMT (only) may contain:
        %<  lines from FILE1
        %>  lines from FILE2
        %=  lines common to FILE1 and FILE2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  printf-style spec for LETTER
          LETTERs are as follows for new group, lower case for old group:
            F  first line number
            L  last line number
            N  number of lines = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1
        %(A=B?T:E)  if A equals B then T else E
eo:   GFMT (nur) povas enhavi:
        %<  linioj el DOSIERO1
        %>  linioj el DOSIERO2
        %=  linioj komunaj al DOSIERO1 kaj DOSIERO2
        %[-][LARĜO][.[PREC]]{doxX}LITERO  printf-stila indiko por LITERO
         LITEROJ estas jenaj por nova grupo, minuskle por malnova grupo:
           F  unua lininumero
           L  lasta lininumero
           N  nombro de linioj = L-F+1
           E  F-1
           M  L+1
        %(A=B?T:E)  se A egalas al B, do T, male E

en:   LFMT (only) may contain:
        %L  contents of line
        %l  contents of line, excluding any trailing newline
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  printf-style spec for input line number
eo:   LFMT (nur) povas enhavi:
        %L  enhavo de linio
        %l  enhavo linio, sen eventuala linifino
        %[-][LARĜO][.[PREC]]{doxX}n  printf-stila indiko de lininumero

en:   Both GFMT and LFMT may contain:
        %%  %
        %c'C'  the single character C
        %c'\OOO'  the character with octal code OOO
        C    the character C (other characters represent themselves)
eo:   Kaj GFMT kaj LFMT povas enhavi:
        %% %
        %c'C'  la unuopa signo C
        %c'\000'  la signo kun okuma kodo OOO
        C    la signo C (aliaj signoj reprezentas ili mem)

en: -d, --minimal            try hard to find a smaller set of changes
eo: -d, --minimal            strebe serĉi pli etan aron da ŝanĝoj

en:     --horizon-lines=NUM  keep NUM lines of the common prefix and suffix
eo:     --horizon-lines=NUM  teni NUM liniojn de la komuna prefikso kaj sufikso

en:     --speed-large-files  assume large files and many scattered small changes
eo:     --speed-large-files  atendi grandajn dosierojn kaj multajn disajn ŝanĝetojn

en:     --color[=WHEN]       color output; WHEN is 'never', 'always', or 'auto';
                               plain --color means --color='auto'
eo:     --color[=KIAM]       kolora eligo; KIAM estu 'never', 'always' aŭ 'auto';
                               simpla --color signifas --color='auto'

en:     --palette=PALETTE    the colors to use when --color is active; PALETTE is
                               a colon-separated list of terminfo capabilities
eo:     --palette=PALETRO    indiki la uzotajn kolorojn kiam --color aktivas; PALETRO
                               estas kom-apartita listo de kapabloj de terminfo

en:     --help               display this help and exit
eo:     --help               montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: -v, --version            output version information and exit
eo: -v, --version            montri informon pri versio kaj eliri

en: FILES are 'FILE1 FILE2' or 'DIR1 DIR2' or 'DIR FILE' or 'FILE DIR'.
eo: DOSIEROJ estas 'DOSIERO1 DOSIERO2' aŭ 'UJO1 UJO2' aŭ 'UJA DOSIERO' aŭ 'DOSIERA UJO'.

en: If --from-file or --to-file is given, there are no restrictions on FILE(s).
eo: Se --from-file aŭ --to-file estas donita, ne estas limigoj por DOSIERO(j).

en: If a FILE is '-', read standard input.
eo: Se DOSIERO estas '-', legi la ĉefenigujon.

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
eo: Uzmaniero: %s [MODIFILO]... DOSIEROJ

en: Compare FILES line by line.
eo: Kompari DOSIEROJn linion post linio.

en: conflicting %s option value '%s'
eo: malakorda valoro de opcio %s: '%s'

en: conflicting output style options
eo: malakordaj modifiloj pri elig-stilo

en: invalid color '%s'
eo: malvalida koloro '%s'

en: Only in %s: %s
eo: Nur en %s: %s

en: cannot compare '-' to a directory
eo: ne eblas kompari '-' al dosierujo

en: -D option not supported with directories
eo: modifilo -D ne estas subtenata kun dosierujoj

en: Common subdirectories: %s and %s
eo: Komunaj subdosierujoj: %s kaj %s

en: File %s is a %s while file %s is a %s
eo: Dosiero %s estas %s, dum dosiero %s estas %s

en: Symbolic links %s and %s differ
eo: Simbolaj ligoj %s kaj %s malsamas

en: Files %s and %s are identical
eo: Dosieroj %s kaj %s samas

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Randy Smith
eo: Randy SMITH

en: incompatible options
eo: malkongruaj modifiloj

en: '-' specified for more than one input file
eo: '-' indikita por pli ol unu enigdosiero

en: read failed
eo: lego fiaskis

en: -A, --show-all              output all changes, bracketing conflicts
eo: -A, --show-all              montri ĉiujn ŝanĝojn, kun konfliktoj inter krampoj

en: -e, --ed                    output ed script incorporating changes
                                    from OLDFILE to YOURFILE into MYFILE
eo: -e, --ed                    montri ed-skripton enkorpigantan ŝanĝojn
                                    de PRADOSIERO al VIADOSIERO en MIADOSIEROn

en: -E, --show-overlap          like -e, but bracket conflicts
eo: -E, --show-overlap          kiel -e, sed kun konfliktoj inter krampoj

en: -3, --easy-only             like -e, but incorporate only nonoverlapping changes
eo: -3, --easy-only             kiel -e, sed enkorpigi nur ne-interkovriĝantajn ŝanĝojn

en: -x, --overlap-only          like -e, but incorporate only overlapping changes
eo: -x, --overlap-only          kiel -e, sed enkorpigi nur interkovriĝantajn ŝanĝojn

en: -X                          like -x, but bracket conflicts
eo: -X                          kiel -x, sed kun konfliktoj inter krampoj

en: -i                          append 'w' and 'q' commands to ed scripts
eo: -i                          aldoni la komandojn 'w' kaj 'q' al ed-skriptoj

en: -m, --merge                 output actual merged file, according to
                                    -A if no other options are given
eo: -m, --merge                 montri veran kunfanditan dosieron, akorde al
                                    -A se neniu alia modifilo ĉeestas

en: -a, --text                  treat all files as text
eo: -a, --text                  trakti ĉiujn dosierojn kiel tekstajn

en:     --strip-trailing-cr     strip trailing carriage return on input
eo:     --strip-trailing-cr     forigi linifinan CR ĉe enigo

en: -T, --initial-tab           make tabs line up by prepending a tab
eo: -T, --initial-tab           ĝustigi tabojn per antaŭmeto de tabo

en:     --diff-program=PROGRAM  use PROGRAM to compare files
eo:     --diff-program=PROGRAMO uzi PROGRAMOn por kompari dosierojn

en: -L, --label=LABEL           use LABEL instead of file name
                                    (can be repeated up to three times)
eo: -L, --label=ETIKEDO          uzi ETIKEDOn anstataŭ dosiernomo
                                    (povas esti ripetata ĝis 3 fojoj)

en:     --help                  display this help and exit
eo:     --help                  montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: -v, --version               output version information and exit
eo: -v, --version               eligi informon pri versio kaj eliri

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
eo: Uzmaniero: %s [MODIFILO]... MIADOSIERO PRADOSIERO VIADOSIERO

en: Compare three files line by line.
eo: Kompari tri dosierojn linion post linio.

en: 
    The default output format is a somewhat human-readable representation of
    the changes.
    
    The -e, -E, -x, -X (and corresponding long) options cause an ed script
    to be output instead of the default.
    
    Finally, the -m (--merge) option causes diff3 to do the merge internally
    and output the actual merged file.  For unusual input, this is more
    robust than using ed.
eo: 
    La apriora elig-formo estas iom hom-legebla reprezento de la ŝanĝoj.
    
    La modifiloj -e, -E, -x, -X (kaj korespondaj long-formoj) eligas ed-skripton
    anstataŭ la aprioron.
    
    Fine, la modifilo -m (--merge) igas ke diff3 kunfandu interne kaj
    eligu la veran kunfanditan dosieron.  Por ne-ordinara enigo, tio ĉi estas
    pli fortika ol la uzo de ed.

en: Exit status is 0 if successful, 1 if conflicts, 2 if trouble.
eo: Elig-valoro estas 0 por sukceso, 1 por konfliktoj, 2 por problemo.

en: internal error: screwup in format of diff blocks
eo: interna eraro: fuŝo en formato de diff-blokoj

en: %s: diff failed:
eo: %s: diff malsukcesis:

en: internal error: invalid diff type in process_diff
eo: interna eraro: malvalida diff-speco en process_diff

en: invalid diff format; invalid change separator
eo: malvalida diff-formato; malvalida ŝanĝ-apartigilo

en: invalid diff format; incomplete last line
eo: malvalida diff-formato; malkompleta lasta linio

en: subsidiary program '%s' could not be invoked
eo: ne eblis alvoki la subprogramon '%s'

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
eo: malvalida diff-formato; malĝusta signo en antaŭa linio

en: internal error: invalid diff type passed to output
eo: interna eraro: malvalida diff-speco donita al eligo

en: input file shrank
eo: enigdosiero ŝrumpis

en: cannot compare file names '%s' and '%s'
eo: ne eblas kompari dosiernomojn '%s' kaj '%s'

en: %s: recursive directory loop
eo: %s: rikura dosieruja ciklo

note: This is a proper name. See the gettext manual, section Names.
en: Thomas Lord
eo: Thomas LORD

en: -o, --output=FILE            operate interactively, sending output to FILE
eo: -o, --output=DOSIERO         funkcii interage, sendante eligon al DOSIERO

en: -i, --ignore-case            consider upper- and lower-case to be the same
eo: -i, --ignore-case            konsideri majusklojn kaj minusklojn kiel samajn

en: -E, --ignore-tab-expansion   ignore changes due to tab expansion
eo: -E, --ignore-tab-expansion   preteratenti ŝanĝojn kaŭzatajn de tab-etendigo

en: -Z, --ignore-trailing-space  ignore white space at line end
eo: -Z, --ignore-trailing-space  preteratenti ĉiun blank-spacon ĉe linifino

en: -b, --ignore-space-change    ignore changes in the amount of white space
eo: -b, --ignore-space-change     preteratenti ŝanĝojn en la kvanto da blank-spaco

en: -W, --ignore-all-space       ignore all white space
eo: -W, --ignore-all-space       preteratenti ĉiun blank-spacon

en: -B, --ignore-blank-lines     ignore changes whose lines are all blank
eo: -B, --ignore-blank-lines     preteratenti ŝanĝojn, kie linioj estas ĉiuj malplenaj

en: -I, --ignore-matching-lines=RE  ignore changes all whose lines match RE
eo: -I, --ignore-matching-lines=RE  preteratenti ŝanĝojn, kie ĉiuj linioj kongruas al RE

en:     --strip-trailing-cr      strip trailing carriage return on input
eo:     --strip-trailing-cr      forigi linifinan CR ĉe enigo

en: -a, --text                   treat all files as text
eo: -a, --text                   trakti ĉiujn dosierojn kiel tekstajn

en: -w, --width=NUM              output at most NUM (default 130) print columns
eo: -w, --width=NUM               montri maksimume NUM (aprioras 130) kolumnojn

en: -l, --left-column            output only the left column of common lines
eo: -l, --left-column             montri nur la maldekstran kolumnon de komunaj linioj

en: -s, --suppress-common-lines  do not output common lines
eo: -s, --suppress-common-lines  ne eligi komunajn liniojn

en: -t, --expand-tabs            expand tabs to spaces in output
eo: -t, --expand-tabs            etendigi tabojn al spacoj en la eligo

en:     --tabsize=NUM            tab stops at every NUM (default 8) print columns
eo:     --tabsize=NUM             tab-lokoj estas post ĉiu NUM (aprioras 8) kolumnoj

en: -d, --minimal                try hard to find a smaller set of changes
eo: -d, --minimal                strebe serĉi pli etan aron da ŝanĝoj

en: -H, --speed-large-files      assume large files, many scattered small changes
eo: -H, --speed-large-files      atendi grandajn dosierojn kaj multajn disajn ŝanĝetojn

en:     --diff-program=PROGRAM   use PROGRAM to compare files
eo:     --diff-program=PROGRAMO  uzi PROGRAMOn por kompari dosierojn

en:     --help                   display this help and exit
eo:     --help                   montri ĉi tiun helpon kaj eliri

en: -v, --version                output version information and exit
eo: -v, --version                montri informon pri versio kaj eliri

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
eo: Uzmaniero: %s [MODIFILO]... DOSIERO1 DOSIERO2

en: Side-by-side merge of differences between FILE1 and FILE2.
eo: Apuda kunfando de malsamoj inter DOSIERO1 kaj DOSIERO2.

en: cannot interactively merge standard input
eo: ne eblas interage kunfandi la ĉefenigujon

en: both files to be compared are directories
eo: ambaŭ komparendaj dosieroj estas dosierujoj

en: ed:	Edit then use both versions, each decorated with a header.
    eb:	Edit then use both versions.
    el or e1:	Edit then use the left version.
    er or e2:	Edit then use the right version.
    e:	Discard both versions then edit a new one.
    l or 1:	Use the left version.
    r or 2:	Use the right version.
    s:	Silently include common lines.
    v:	Verbosely include common lines.
    q:	Quit.
eo: ed:	redakti kaj uzi ambaŭ versiojn, ĉiu kun kaplinioj.
    eb:	redakti kaj uzi ambaŭ versiojn.
    el aŭ e1:	redakti kaj uzi maldekstran version.
    er aŭ e2:	redakti kaj uzi dekstran version.
    e:	redakti novan version.
    l aŭ 1:	uzi maldekstran version.
    r aŭ 2:	uzi dekstran version.
    s:	silente transpreni komunajn liniojn.
    v:	laŭte transpreni komunajn liniojn.
    q:	ĉesi.

en: unrecognized prefix: %s
eo: nerekonata prefikso: %s

en: unparsable value for --palette
eo: neanalizebla valoro por --palette
